ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 13:50

Fethiye Belediyesi madeni atık yağları toplayacak


Muğla'nın Fethiye ilçesinde madeni atık yağların toplanması için Fethiye Belediyesi Çevre Müdürlüğü, Petrol Sanayi Derneği İktisadi İşletmesi ile protokol imzaladı.

Ambalaj, pil, bitkisel yağ ve lastik atıklarının toplanması için hayata geçirilen 'Geri Dönsün, Yaşam Sürsün Projesi'nin kapsamı genişletildi. Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, madeni atık yağları da toplayacak. Atık motor yağlarının belediye sınırlarından toplanabilmesi ve verimli bir toplama sistemi oluşturulabilmesi için çalışma başlatıldı. Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yetkili Petrol Sanayi Derneği İktisadi İşletmesi (PETDER) ile protokol imzaladı. İmzalanan protokol ile kullanım ömürleri dolan motor yağları lisanslı tesislere teslim edilecek.

Fethiye Belediye Çevre Koruma Müdürü Selver Hatice Kabak, araç servisleri, akaryakıt istasyonları ve kamu kuruluşlarında oluşan atık motor yağlarının özel araçlar ile toplandığını ve yasal belgeleme işlemlerinin eksiksiz yerine getirildiğini söyledi. Bu işlemler için atık üreticilerinden herhangi bir ücret talep edilmediğini aktaran Kabak, "Atık madeni yağların diğer geri kazanılabilir atıklar gibi doğaya gelişigüzel atılmaması ya da yakılmaması gerekmektedir. Ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak ve kalıcı ekolojik zararlara neden olmamak için motor yağlarının ayrı bir yerde biriktirilmesi ve belediyemiz toplama sistemine dahil edilmesi için belediyemize tek bir telefon açılması yeterli olacaktır. 1 litre motor yağı 800 bin litre içme suyunu kirletmekte ayrıca toprak ve hava kirliliğine neden olmaktadır. Bu atık yağ türünü de Fethiye esnafının bilinçli tutumu ile toplayabileceğimiz inancındayız." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER