ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 17:12

Feqiye Teyran Festivali'nde barış yükseldi


Van’da bu yıl 4.’sü düzenlenen Feqiye Teyran Festivali'nde barışa vurgu yapıldı. Festivale katılan Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi sözcüsü Azat Cündiyani, barışın artık geldiğini vurgulayarak, “Barış siyasetine Kürdistan hükümeti olarak destek veriyoruz ve diyoruz ki 'helal olsun sana sen devam et biz her zaman senin anında olacağız.'” dedi.

    Van Valiliği, Bahçesaray Kaymakamlığı, Bahçesaray Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen 4. Feqiye Teyran Kültür Festivali başladı. İlçe merkezindeki parkta düzenlenen festivale katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, konuşmasına Kürtçe başladı ve Feqiye Tayran'ın 'Ey dilberi' şiirini okudu.

    Festivale katılan Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi sözcüsü Azat Cündiyani ise annesinin Bahçesaray halkından olduğunu, bu nedenle festivale katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu aktardı. Bundan 20 yıl önce kimsenin böyle festivalleri düzenleme cesaretini kendinde bulamadığını açıklayan Cündiyani, "Bizim şu anda gördüğümüz Türkiye devletinin yeni siyasi anlayışıdır ki, biz bunu canı gönülden destekliyoruz. Bu gösteriyor ki, hepimiz bir birimizin kardeşiyiz. Bu gün hepimiz varız. Kürt, Türk, Arap, Fars herkes var. Herkes kendi varlığıyla var. Bundan şu anlaşılıyor ki, artık bir barış ortamındayız ve bunun daha ileriye götürülmesi konusunda çalışmalar var. Barış siyasetine Kürdistan hükümeti olarak destek veriyoruz ve diyoruz ki 'helal olsun sana sen devam et biz her zaman senin anında olacağız.' İnşallah bir kaç yıl içinde Irak Kürdistanından herhangi birinin bir yere gidip gelmesinde vize almasına gerek kalmayacak ve ilişkiler ilerleyecektir." diye konuştu.

    Yunus Emre'nin, Ahmedi Hani'nin, Fuzuli'nin sedasıyla Feqiye Teyran'ın sedasının aynı olduğunu belirten Van Valisi Münir Karaloğlu ise bunu tüm Türkiye'ye ve tüm insanlığa yaymak için bu festivali düzenlediklerini açıkladı. Her yıl festivaldeki coşkunun daha da arttığını, insanların akın akın ilçeye gelerek festivale katıldıklarını bildiren Vali Karaloğlu, festivale katkı sunan herkese teşekkür etti.

    Konuşmaların ardından Bakan Eker ve beraberindekiler FeqiyeTeyran barış kuşu uçurdu.

    Daha sonra ilçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kartal köyündeki, Röleve ve Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Feqiye Teyran'ın türbesindeki mescidi ve evinin açılışını gerçekleştiren Bakan Eker, Kuran'ı Kerim tilavetini dinledikten sonra dua ederek köyden ayrıldı. Bakan Eker, Ankara’daki 'Milli İradeye Saygı Mitingi'ne katılmak üzere Van’dan ayrıldı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER