ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:46

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Muğla'da


Fener Rum Patriği Bartholomeos, İztuzu'nda bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezini gezdi.
     Bartholomeos'un ziyaretine New York'ta yaşayan Rum Ortodoks Kilisesinin pederi Alexander Karloutsos, Fransa metropoliti Emmanuel Adamakis ve Adalar metropoliti Haralombos Sofroniadis de katıldı.
     Yetkilerden çalışmaları hakkında bilgi alan Bartholomeos, caretta caretta deniz kaplumbağalarının korunmasında büyük çaba gösteren Kaptan June Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı kurucusu Kaptan June Haimof ile tanışarak, bir süre sohbet etti.
     Bartholomeos, vakfın bağış kutusuna 200 lira bağışta bulundu, yanında getirdiği uğur bileziğini Haimof'a verdi.
     Bartelemous, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Dalyan'ı 2 yıl önce de ziyaret ettiğini belirterek, "Bu son gelişimiz değil, kısmet olursa pek yakında yine geleceğiz. Burası hakiki bir cennet köşesi. Oteller çok güzel, rahat, temiz, misafirperverlik dolu. Onun için kısa zamanda tekrar gelmeye gayret göstereceğiz" dedi.
     Çevre sorunları ile yakından ilgilendiğini dile getiren Bartholomeos, "Şimdiye kadar 8 uluslararası ve dinler arası ekolojik toplantımız oldu. Gemi ile seyahat ederek bütün dinlere mensup bilim adamlarını, din adamlarını, medya ve yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirip konferanslar organize ediyoruz'' diye konuştu.
     Konferanslara ekonomik kriz nedeniyle ara verdiklerini bildiren Bartholomeos, sponsor bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.
     Bartholomeos ve beraberindekiler, daha sonra Fethiye ilçesindeki Kayaköy'e gitti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER