ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 15:49

FEM tabelasının indirilmesi yargıya taşındı

FEM tabelasının indirilmesi yargıya taşındı

FEM Dershanesi’nin Mecidiyeköy’deki şubesinden tabelasının indirilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunuldu.


Şikayet dilekçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile zabıta ve itfaiye yetkilileri şüpheli olarak gösterildi. Şüpheliler; ayrımcılık, nefret suçu, görevi kötüye kullanma ve mala zarar vermekle suçlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından önceki gece FEM Dershanesi’nin tabelasının indirilmesi yargıya taşındı. Dershane avukatlarından Muhittin Yılmaz, savcılığa şikayet dilekçesi verdi. Dilekçede şüpheli olarak Kadir Topbaş, başkan yardımcıları, zabıta ve itfaiye yetkilileri ile kentsel tasarım yetkilileri gösterildi. Şüphelilere yöneltilen suçlamalar ise 'ayrımcılık, nefret suçu, görevi kötüye kullanmak ve mala zarar vermek.'

Dilekçede, 22 Şubat 2012 tarihinde 190733 evrak kayıt numarasıyla İBB Kentsel Tasarım Müdürlüğü’ne FEM tabelasının asılması için başvuruda bulunulduğu anlatıldı. İBB yetkililerinin onayı ile tabelanın 2 yıl önce asıldığı ifade edilen dilekçede, reklam vergisinin makbuz karşılığında düzenli olarak ödendiği vurgulandı. Son olarak 1 Ocak 2014-31 Aralık 2014 tarihlerini kapsayacak şekilde 2 bin 537,80 TL ödeme yapıldığı kaydedildi. Avukat Yılmaz, dilekçeyle birlikte yapılan ödemeye dair dekontu da savcılığa verdi.

Avukat Yılmaz, suç duyurusunun ardından basın açıklaması yaptı. Dershanenin İBB’nin onayı ile tabelasını astığını hatırlatan Yılmaz, buna rağmen 25 Haziran gecesi hiçbir uyarı ve tebliğ yapılmadan tabelanın parçalanarak indirildiğini söyledi.

Başsavcılığa verdikleri görüntü ve fotoğraflarda aynı cadde üzerinde yüzlerce iş yerine ait tabelaların asılı dururken hukuk dışı işlemin eşitliğe aykırı bir şekilde yalnızca FEM’e uygulandığını belirten Yılmaz, bu hususun tespiti için savcılıktan keşif yapılmasını da istediklerini kaydetti.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA...

Kamu otoritesinin yetkilerini kullanırken insanlar arasında ayrım yapmadan, eşitlik ilkesine uygun şekilde değerlendirme yapmak ve kararlarında objektif olmak zorunda olduğunun Anayasa ve kanunlarda emredici olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Belediye yetkilileri bu amir hükme rağmen ayrımcılık, görevi kötüye kullanma, mala zarar verme ve müvekkile yönelik nefret suçlarını işlemiştir.” dedi.

Soruları da cevaplayan Yılmaz, “Aynı bölgede sonraki günlerde başka tabela indirildi mi?” sorusuna, “Hayır. Özellikle yetkililer ‘biz buradan başlıyoruz’ dediler. Devam eden günlerde diğer tabelaları da indireceklerini söylediler. Biz bekledik ama diğer firmaların tabelalarının indirilmediğini gördük. Sizin de bildiğiniz gibi Mecidiyeköy’ün tüm caddeleri bu şekilde tabelalarla belirgin şekilde yıllardır böyledir. Burada sadece nokta hedef alınarak FEM Dershaneleri’nin tabelaları indirilmiştir. Parçalanarak zarar verilerek indirilmiştir, gözdağı verir gibi. Onun dışında herhangi bir kişiye de dokunulmamıştır.” diye konuştu.

TEBLİGAT YAPILMALIYDI, YAPILMAMIŞSA!

Ne gerekçe gösterildiği sorusuna Yılmaz, “Gerekçe olarak ‘reklam tabela yönetmeliğine göre tüm İstanbul’daki Mecidiyeköy’deki tabelaları indireceğiz’ dediler. Kendilerini kurtarabilmek için. Ondan sonra da zarar verip gittiler.” cevabını verdi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın, “Konuyu bilmiyorum. Tebligat yapılmalıydı, yapılmamışsa yanlış yapmışlar” şeklindeki ifadeleri hatırlatılan Yılmaz, “Tebligat yapılmadı. Zaten gecenin 2’sinde geldiler. Müvekkillerim tesadüfen olayı öğrendiler. Hiçbir uyarıyı dikkate almadılar. ‘Biz kesin emir aldık yukarıdan sökeceğiz gideceğiz’ dediler.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER