ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 19:44

Felaketler farklı, acılar aynı

Felaketler farklı, acılar aynı

Türkiye madencilik tarihindeki en büyük facia olarak kayıtlara geçen Soma'daki maden kazası, Zonguldak'ta daha önce de benzer olayları atlatan işçileri derinden etkiledi.


Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde, geçen yıl 8 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlamasından kurtulan madenci Hayrettin Dağkıran'ın yaşadığı acı, Soma'daki maden faciasıyla yeniden canlandı.

Geçen yıl 7 Ocak'ta TTK Kozlu Müessesesi'nde meydana gelen grizu patlamasından yaralı kurtulan ve hala raporlu olan Dağkıran, AA muhabirine, yaşanan her maden kazasından sonra aynı duyguları tekrar yaşadığını anlattı.
Madenciliğin tanımının kendisi için faciadan önce ve sonra olarak farklı anlamlar taşıdığını ifade eden Dağkıran, şunları söyledi:
"Madencilik benim için babadan kalma ve aileye bakmak için yapılması gereken bir meslek. Ailemize bakmak için çalışmak zorundayız. Madencilik yaşamla ölüm arasında bir meslek. Bizler madenle doğduk, madenle öleceğiz. Zaten olan olaylardan da belli. Arkadaşlarım hayatlarını madende kaybetti. Ben o faciadan kurtulanlardan biriyim. Kurtulduğuma mı sevineyim, onların öldüğüne mi üzüleyim bilemiyorum."
Soma'da hayatını kaybeden meslektaşlarını gördükçe acılarının tazelendiğini dile getiren Dağkıran, şöyle devam etti:
"Madencilik zor bir meslek. Soma'da kaybettiklerimizi gördükçe insanın üzüntüsü daha çok artıyor. Maden kazalarının en aza indirilmesi için denetimlerin daha yoğun olmasını istiyoruz. Maden girişlerinde 'iş güvenliği' yazar ama fazla uygulanmadığı görülüyor işte. Raporun bitiminin ardından başka iş yapmak isterim ama elimde mesleğim yok. Madende 15 yıl çalıştım ve kendimi bu alanda usta olarak gördüğümden doktor kontrolü bittikten sonra mecburen yine madende çalışmak zorundayım. Madende vardiya ustasıydım. Faciada yitirdiğim arkadaşlarımla 5 yıl beraber çalıştım. Onlarla kardeşten öteydim."
- Herkes kendi başına kalıyor
Dağkıran, yaşadığı kazadan sonra yetkililerin kendisine yardımcı olmadığını, kazadan kısa süre sonra verilen sözlerin unutulduğunu ileri sürdü.
Kaza nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır raporlu olduğunu hatırlatan Hayrettin Dağkıran, sözlerini "Bazen bayılıyorum ve unutkanlıklarım oluyor. Doktor kontrolü altında evdeyim ve şuan çalışmıyorum. Aldığım kaza parasıyla çocuğuma bakmaya çalışıyorum" diye tamamladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER