ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:28

"Federasyon hata yapmış olabilir!"

"Federasyon hata yapmış olabilir!"


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ünlü akrobasi pilotu Murat Öztürk’ün ölümüyle sonuçlanan Hava Oyunları Festivali ile ilgili federasyonun hata yapmış olabileceğini söyledi.

Türkçe Olimpiyatları Adana İl Etkinliği tanıtım toplantısında bir gazetecinin etkinliğin Hava Sporları Federasyonu’nun bilgisi dahilinde Adana’da yapıldığını söylemesi üzerine Vali Coş, oyunların yapıldığı havaalanının ilgili mevzuata ve imara uyulmadan yapıldığını söyledi. Oyunların buradan yapılmasına onay verilmesine değinen Vali Coş, “Federasyon da hata yapabilir. O konuyu da bakanlığımız ve ilgili cumhuriyet savcılığımız inceleyecektir. Bir şahsa ait tarımsal arazide uçak pisti yapılması konusu basında tartışılmıştı. Bu nedenle biz de valilik olarak konuyu araştırdık ve orada bir kamu zararı olduğunu ve ilgili mevzuata uyulmadan o pistin inşa edildiğinin tespit edildiğini belirterek görevlilerin hakkında yasal işlemlerin yapılması için İçişleri Bakanlığı’na ilettik. Gelen müfettiş, buradaki çalışmasını tamamladı, raporunu yazıyor. Bize intikal eden raporundan bizi ilgilendiren bir parça var. Sadece pistin değil, o tarımsal arazide depo hangar gibi binaların da yapıldığı ve hepsinin ruhsatsız olduğunu müfettiş bey tespit etmiş.” dedi.

Kazanın nedenleri, pistin bir kusuru olup olmadığı konusunun ise bilirkişi ve uzman kurum, kuruluş raporlarıyla tespit edildikten sonra anlaşılabileceğini vurgulayan Vali Coş, “Kazanın neden meydana geldiği, belki pistten kaynaklanan bir şeydir, uçakta meydana gelen bir arıza yahut pilotaj hatası bilemiyoruz, ama çeşitli ihtimaller söz konusu olabilir. Ön yargılı bir şekilde meseleye, pist ruhsatsızdı kaza meydana geldi demek mümkün değil, ama bu vesileyle pistteki ruhsatsızlık, mevzuata aykırılığın göz ardı edilmesi tekrar gündeme geldi ve bu da tekrar kamuoyunun ilgisini çekiyor. Yine mesele mevzuatın öngördüğü şekilde takip ve sonuçlandırılacak.” ifadelerini kullandı.

Başka bir gazetecinin ruhsatsız bir havaalanından uçakların nasıl rahat havalanabildiği şeklindeki sorusuna ise Vali Coş, “Bunların olmaması lazım, bunların nasıl olduğu konusu hem cumhuriyet savcısının, hem de Ulaştırma Bakanlığı’nın, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, ilgili birimlerin yapacakları araştırma ve soruşturmalardan sonra daha açıklığa kavuşturulacak. Yani imar mevzuatında bırakın kullanılmasını, yapı ruhsatı olmayan tesislerin elektrik, su, kanalizasyon hizmetinden yararlanılmasını bile yasaklayan maddeler var. Bu mevzuat hükümleri göz ününe alındığı zaman elbette kullanılmaması gerekir. Türkiye’de bazı şeyler istim arkadan gelsin anlayışıyla yapılabiliyor. Konu bütün boyutlarıyla araştırma ve soruşturma kapsamında olduğu için daha fazla detaya girip soruşturma ve araştırmayı yönlendirebilecek olumsuz etkileyebilecek bir yaklaşım içerisinde olmak istemem.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER