ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 18:17

Fatih’in çınarları bakıma alındı

Fatihin çınarları bakıma alındı


 Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Anıtlar Kurulu kararıyla koruma altına alınan ve Fatih Sultan Mehmet’in talimatı ile dikilen 'Fetih Çınarları' bakıma alındı.

Ereğli’de 7 adet olan ve Fatih Sultan Mehmet’in talimatı ile dikilen, yaklaşık 500 yıllık olduğu bilinen çınar ağaçları, Anıtlar Kurulu'nun izni ile Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından bakıma alındı. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden önce Kdz. Ereğli’ye gelmiş, sur duvarlarını alarak İstanbul Rumeli Hisarı’nı yaptırmış. Fatih, Ereğli’yi anmak adına, ilçenin güzide noktalarına çınar ağaçları diktirmiş.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik ve Park Bahçeler Sorumlusu Sezgin Okumuş, çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, "İlçemizde bir çok anıt ağaç var. Bunların hepsi müze envanterinde kayıtlı. Ağaçların belirli bir biyolojik ömrü var. Kötü hava şartları, kirli hava ve ağaçlara uzun yıllar bakım yapılmaması biyolojik ömürlerinin dolmasından dolayı, belli bir müddet sonra içleri çürümeye, içleri boşalmaya başlıyor. Bunların en tipik örneği çınar ağaçları. Biz çınar ağaçlarının bakıma ve restorasyona ihtiyacı olduğunu gördük. Bunun için de Tarih Doğa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan ağaçların restorasyonu ile ilgili yaklaşık 1 yıl önce izin için başvurduk. Bu ağaçlar yaklaşık 500 yıllık." dedi.

Ereğli Belediyesi Başkan Danışmanı Raif Toker Çınar ise ağaçların bakımı bittikten sonra çevresinde de düzenleme yapacaklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER