ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:25

Fatih Üniversitesi, renkleri buluşturdu


 Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği ‘7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali’, kapılarını 9. kez dünya öğrencilerine açtı. 109 ülkeden yaklaşık bin 200 öğrenci, ülkelerinin kültürlerini, tarihlerini ve yemeklerini tanıtacak.

Bu yıl 9.'su düzenlenen festivalin açılışına; Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekelan, yabancı öğrencilerin temsil ettiği ülkelerin konsolos ve fahri konsolosları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Festivalde, 109 farklı ülkeden yaklaşık bin 200 yabancı öğrenci yer aldı. Mehteran takımı ve barış kortejinin yürümesiyle başlayan gösteri, renkli görüntülere sahne oldu. Kendi ülkelerinin bayraklarını taşıyan öğrenciler, farklı kostüm giyerek gösteri alanında yöresel dans ve oyunlarını sergiledi. Ejderha kostümü giyip dans yapan gösteri de yoğun ilgi gördü. Harves İbrahim isimli Iraklı öğrencinin okuduğu Barış Manço’nun 'Dağlar Dağlar' şarkısı ve Senegalli öğrencilerin yaptığı davul şov, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Tanzanyalı öğrenciler Cuma Leonardi ve Seleman Java, “Festival iyi geçiyor. Biz Tanzanya ile ilgili gösteri yapacağız. Bizim kültür çok iyi. Değişik hayvan, kıyafet ve Türkiye’de olmayan meyveler var. Afrika dansı da yapacağız.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Romanyalı öğrenci Robin Kocataş da, Festival mükemmel. Hepimiz arkadaşız. Fatih Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum bizi böyle bir programda bir araya getirdiği için.” dedi.

Gürcistan’dan gelen öğrenci Nato Anilarze ise, “Ben festivalde dans etmiyorum ama ikramlar dağıtacağım. Festival çok güzel geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Festivalde konuşan Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekelan, “Farklı ülkelerden gelen öğrencilerimizin kendi kültürlerini tanıttığı bir festival bu. Bir taraftan mehter marşı çalarken, diğer yanda ejderhanın geçişini herhalde ilk defa görüyorsunuzdur. Küreselleşme işte budur. Barış adalarından oluşan bir dünya mirası gençlerimize bırakabilirsek üniversite olarak üzerimize düşen görevleri yapmış oluruz." dedi.

Ertem Şener'in sunuculuk yaptığı ve 3 gün sürecek festivalde iş adamı Ali Sabancı’ya da plaket verildi. Ödülünü alan Sabancı, “Ön yargıyla olmuyor, gelip göreceksin, anlayacaksın.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER