ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 22:57

Fas'ta uyuşturucu kaçakçılığı


Fas'ta 2013 yılında düzenlenen operasyonlarda uyuşturucu yapımında kullanılan 500 ton Hint kenevirinin ele geçirildiği bildirildi.
İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mustafa el-Halfi, başkent Rabat'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkenin, uluslararası sorumlulukları gereği uyuşturucuyla mücadelede üzerine düşeni yaptığını belirterek, bu çerçevede uyuşturucu kaçakçılığı ve satışına yönelik düzenlenen operasyonların son yıllarda artırıldığını ifade etti.
Halfi, geçen yıl düzenlenen operasyonlarda 500 ton Hint keneviri ve kenevirin bir türü olan şiranın ele geçirildiğini kaydetti.
Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB), 2013 yılı raporunda, Fas'ın hala Afganistan'ın yanında dünyanın en büyük Hint keneviri kaynağı olduğunu ancak son on yıldır Fas'ta bu bitkinin üretiminin azaldığını açıklamıştı.
Fas makamları daha önce yaptıkları açıklamalarda, uyuşturucu kaçakçılığı ve ticaretinin engellenmesi için sınırların kontrol altında tutulduğunu ve Hint keneviri üretimi için ayrılan alanların azaltıldığını bildirmişti. İçişleri Bakanlığının verilerine göre 90 bin ailenin Hint keneviri bitkisinin geliriyle yaşadığı Fas'ta, resmi olmayan rakamlara göre, iğneyle uyuşturucu alan 15 binden fazla bağımlı bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER