ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 22:19

Fas'ta maaş ve emeklilik sistemi protestosu


Fas'ta, maaşlarda artışa gidilmesi, emeklilik sisteminin düzeltilmesi, işsizlerin devlet dairelerinde görevlendirilmesini isteyen yüzlerce kişi protesto gösterisi yaptı.

Marksist Demokratik Yol Partisi ve Fas Ulusal Çalışma Birliğine bağlı Çalışanlar Birliği Sendikasının çağrısıyla bir araya gelen göstericiler, başkent Rabat'taki parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

Üniversite mezunu işsizler ve devlet kurumlarında çalışmak isteyen kişilerin de katıldığı gösteride, maaşlarda artışa gidilmesi, emeklilik sisteminin düzeltilmesi, diplomalı işsizlerin devlet dairelerinde görevlendirilmesi ve hükümetin istifa etmesi talep edildi.

Göstericiler, Fas Ulusal Çalışma Birliği Sendikası ve hükümet arasında yürütülen diyaloğun "aldatmacadan ibaret olduğunu" ileri sürdü.

Çalışanlar Birliği Sendikası Genel Sekreteri Abdurrahim el-Henduf, gösteride yaptığı konuşmada, tepkiye neden olan en büyük etkenin, emeklilik sorununun çözülemeyişi olduğunu belirterek emeklilik sisteminin Faslıların yüzde 90'ını kapsamadığını ifade etti.

Henduf, hükümetin memurları etkileyecek bir şekilde emeklilik fonunda yaptığı reformları ve emeklilik yaşının yükseltilmesi, maaşların düşürülmesi ve kesintilerin arttırılması gibi düzenlemeleri kabul etmediklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER