ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 00:31

"Faize karşı çıkmayan bir zihniyet emperyalizme de karşı çıkamaz"


Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Faize karşı çıkmayan bir zihniyet emperyalizme de karşı çıkamaz" dedi.

Kamalak, partisinin Bartın İl Başkanlığınca Bartın Kültür Merkezinde gerçekleştirilen birleştirilmiş il divan toplantısında yaptığı konuşmada, faizin temel özelliğinin alt tabakadan üst tabakaya doğru gelir akımının sağlanması olduğunu ifade etti.

Batı sisteminin tamamen sömürüye dayandığını iddia eden Kamalak, şöyle konuştu:

"Bizim sistemiz iktisadi sistem bakımından batıdan üstündür. Batı sistemi sömürüye dayanıyor. İktisaden faiz o sistemin belkemiğini oluşturur. Başbakanımız da faiz bir dünya gerçeğidir diyor. Hayır Başbakanım, faiz bir dünya gerçeği değil küresel emperyalizmin bir sömürü aracıdır. Faize karşı çıkmayan bir zihniyet emperyalizme de karşı çıkamaz. Bizdeki onun karşılığı ise zekattır. Zekattaki temel esas ise yukarıdan aşağıya doğru yani zenginden fakire doğru gelir akımını sağlamaktır. Faiz yüzünden zenginle fakir arasındaki uçurum gitgide açılır. Bunun sonucu olarak düşmanlıklar, yankesicilikler ortaya çıkar. Tıpkı bugün olduğu gibi. Zekatta yukarıdan aşağıya doğru gelir aktarımı olduğu için zenginle fakir arasındaki uçurum daralır. Muhabbeti artırır, huzuru sağlar. İşte biz de bu sistemi kurmak için yollardayız."

Türkiye'de olduğu gibi Bartın'da da en büyük problemin işsizlik olduğuna dikkati çeken Mustafa Kamalak, "Şimdi köyler boşalıyor gençler diyarı gurbete doğru açılıyor. Acaba gittikleri yerden memnunlar mı? İşte bu günleri gördüğümüz içindir ki 1977'de tam 383 yatırım projesi hazırlamıştık. Makine yapan makineleri üretmemiz lazım demiştik. Biliyorduk ki yatırım yapmayan bir ülkenin fakirliği yenmesi, işsizliğin üstesinden gelmesi mümkün değildir. O 383 projenin önemli bir kısmı hayata geçirilmişti. Şu an özelleştire özelleştire bitiremedikleri fabrikalar o zaman temelleri atılan fabrikalardır" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER