ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 11:34

Facia sonrası çalışmalar

Facia sonrası çalışmalar

Soma'daki facianın ardından madendeki çalışmalar, Zonguldak'tan giden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekibinin öncülüğünde sürdürülüyor.


Manisa'nın Soma ilçesindeki facianın ardından madendeki çalışmalar, Zonguldak'tan giden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekibinin öncülüğünde sürdürülüyor.

Soma'daki ekibin başında yer alan TTK İş Güvenliği Denetim Şube Müdürü Ahmet Sarıalioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm ekipleri organize ederek çalışmalara aralıksız devam ettiklerini söyledi.

Ocak içinde havalandırma yaparak karbonmonoksit gazının bazı bölgelerden temizlendiğini anlatan Sarıalioğlu, "Zaman zaman gaz yüksekliğinden dolayı cihazla çalışabildik. Cihazla ocaktan cenazeleri çıkartmak çok zor. Sıkıntılı ortamlar vardı, oraları normal hava seviyesine getirdik" diye konuştu.

Sarıalioğlu, ocağın girişten yaklaşık 300 metre yerin altına uzandığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Band ve varagellerle ​ (eğimli arazilerde dolu vagonları aşağıya, boş vagonları da yukarıya çekmeye yarayan, nakliyat yolu) ocak içine iniliyor. Zonguldak ocakları gibi kuyu sistemi yok. Madende 4 üretim panosu var. Ocağın en uç köşesinde yangının olan yerin çevresinde, madenin doğusu oluyor burası, Bugün orada çalışmalar yapacağız, düşündüklerimiz olursa yarına kadar bir sonuç alırız"

Ocağın diğer bölümlerindeki cenazeleri çıkarttıklarını belirten Sarıalioğlu, "Daha sonra tekrar tarama yapılacak. Bize verilen bilgiler doğrultusunda mümkün olan her yere baktık" dedi.

Sarıalioğlu, ocaktaki tüm çalışmaları organize ettiğini, TTK'nın diğer maden işletmelerinde yetiştirdiği personellerin de ekipte yer aldığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER