ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 17:01

Facebook davalık oldu!

Facebook davalık oldu!

Facebook Inc.'in hakkında, kullanıcılarının özel mesajlarını takip ettiği ve reklamcı ve pazarlamacılarla bu verileri paylaşarak kâr elde ettiği gerekçesiyle dava açıldı.


Dava beyanına göre, kullanıcılar, Facebook, başka bir internet sitesinin bağlantı adresini içeren mesajlar yazdığında mesajın içeriğini inceleyip, bağlantıyı takip ederek ve mesajı gönderinin profil bilgilerini arayarak Elektronik Haberleşme Gizlilik Sözleşmesi'ni ve California gizlilik ve haksız rekabet yasalarını ihlal ediyor.

San Jose, California'daki federal mahkemeye şikayette bulunan iki Facebook kullanıcısı, uygulamanın gizliliği tehlikeye attığını ve Facebook'un mesajlaşma sistemindeki "öngörülmedik" gizlilik seçeneklerini zayıflattığını söyledi.

İnternet balonlarının kullanımı ve kullanıcıların, genellikle bilgileri dahilinde olmadan ne kadar kişisel bilgiyi açıkladıklarını fark ettikçe, internet şirketleri ve sosyal ağlara açılan davalar artıyor. Google Inc., Yahoo! Inc. ve LinkedIn Corp. da kâr amacıyla bilgileri izlediği suçlamalarıyla karşılaşıyor. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER