ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 17:45

F-16'lar "Süleyman Şah" için havalandı!

F-16lar "Süleyman Şah" için havalandı!

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Yakın Hava Destek Görevlerini Gece Görüş Gözlüğüyle uçarak denetledi.


Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Yakın Hava Destek Görevlerini Gece Görüş Gözlüğüyle uçarak denetledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk’ün , 21 Ekim 2014 tarihinde gündüz ve gece uçarak Suriye ve Irak sınırında yerde konuşlu birliklerle icra edilen müşterek görevlere ilişkin inceleme ve denetlemelerde bulundukları belirtilerek, "Orgeneral Öztürk, 141’inci Filo Komutanlığına ait F-16D uçağı ile Akıncı/Ankara Meydanından kalkış gerçekleştirmiş, Suriye ve Irak sınırında konuşlu yaklaşık yirmi Kara ve Hava Kuvvetleri Birliğini havadan savunma görevlerine yönelik uçarak incelemişlerdir. Toplam iki saati bulan ve yaklaşık 800 km.lik bir mesafeyi kapsayan inceleme ve denetleme uçuşunun ardından, Diyarbakır Meydanına iniş gerçekleştiren Orgeneral Öztürk , Muharip Kuvvet Komutan Yardımcısı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri Komutanı Hava Korgeneral H.Hüseyin Demirarslan’ı makamında ziyaret etmişlerdir" denildi.

Orgeneral Öztürk’ün, baskın gibi acil ihtiyaç durumlarında askerî karakollara sağlanan yakın hava desteği görevini ve Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun korunmasına yönelik planlanan müşterek harekâtın tatbikatını Diyarbakır’da konuşlu 181’inci Filo Komutanlığı pilotları ile beraber gece şartlarında bizzat uçarak denetledikleri vurgulanarak şöyle denildi:

"HIZIR GİBİ YANINIZDAYIZ"

"Orgeneral Öztürk, gündüz ve gece şartlarında sınıra çok yakın mesafede icra edilen bu görevlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, katılımcı birlikleri tebrik etmişlerdir. Ayrıca Süleyman Şah Saygı Karakolu Komutanı ile telsiz üzerinden görüşen Orgeneral Öztürk, “İhtiyaç anında Hızır gibi yanınızdayız,” diyerek karakol personeline desteklerini bir kez daha hissettirmişlerdir.

Tatbikatı bizzat uçarak denetleyen Orgeneral Öztürk, “Verilen emekler ile yapılan harcamaların karşılığını görmekten çok mutlu oldum. Harbe hazır bir jet pilotu, gece görüş gözlüğü eğitimini de içeren özel ve 5-6 yıl gibi uzun bir eğitim süreci sayesinde bu seviyede karmaşık ve zor görevleri yerine getirebilmektedir. Bu müşterek tatbikata yönelik incelemelerimde müşahede ettiğim başarı hem Hava hem de Kara Kuvvetlerimizin eseridir” diyerek takdirlerini dile getirmişlerdir."

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER