ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 17:34

Eyüp'te Nevruz Şenliği


Eyüp Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği iş birliğiyle düzenlenen "5. Geleneksel Nevruz Şenliği", Eyüp'te gerçekleştirildi.

Belediyenin nikah salonunda, İstiklal Marşı ile başlayan şenlik, mehter takımının gösterisiyle devam etti. Yesevi Sanat Topluluğu'nun müzik ve dans gösterileri sunduğu programda, geleneksel Nevruz yemekleri ikram edildi.
AA muhabirine açıklama yapan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Nevruz'un Türk Dünyası'nda asırlardan beri kutlandığını belirterek, kendilerinin de kutlamaları 5 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Nevruz'u geçen yıl daha uzun süre kutladıklarını dile getiren Başkurt, "20 ilde belediyelerimizin ev sahipliğinde kutladık. Bu sene seçimler dolayısıyla kapsamlı bir etkinlik tertiplemedik. Eyüp Belediyesi'yle birlikte bugün Nevruz açılışı yapacağız. Büyük Bayram, Türk Kültür Başkenti olması dolayısıyla, 21 Mart'ta Eskişehir'de kutlanacak. Dünyadaki tüm üyelerimiz katılacağı için biz de oraya destek vereceğiz. Bu anlamda kütürel iş birliğinin artması için ve Nevruz'un gerçek anlamıyla kabullenmesi için birlik olarak bu tür bayramları ve değerlerimizi önemsiyoruz" diye konuştu.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da bu etkinliklerin geleneksel hale gelmesinden mutluluk duyduklarını anlattı.
Şenliğe, Eyüplülerin yanı sıra Türk dünyasından misafirler de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER