ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 14:55

Eyüp, arkadaşlarına işaret dili öğretiyor


Doğuştan işitme engelli olan Eyüp Alhan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Palandöken Gençlik Merkezi’nde, arkadaşlarına işaret dili öğretiyor. Alhan, bu sayde kendisi gibi işitme engelli olan arkadaşlarının daha rahat iletişim kurmasına vesile olmak istiyor.

Erzurum Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde Metal Bölümü 2. Sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Eyüp Alhan, doğuştan işitme engelli. Vanlı ailenin en büyük çocuğu olan Alhan, her hafta sonu yaklaşık 30 arkadaşına işaret dili dersi veriyor. Alhan'dan ders alan birçok arkadaşı yaşça ondan büyük. Ancak onu severek ve ilgi ile dinliyorlar. Arkadaşlarının, işitme engellilerle daha rahat iletişim kurmasına vesile olduğunu düşünen Alhan, teknik resim öğretmeni olmayı hedefliyor.

Palandöken Gençlik Merkezi Yöneticisi Mehmet Kahraman, Eyüp’ün 2 aydır Gençlik Merkezi'nde işaret dili dersleri verdiğini söyledi. Kahraman, “Eyüp, işitme engelli olmasından dolayı nasıl konuşacağımızı, anlaşacağımızı bilmiyorduk. Sonra yazışarak anlaşmaya başladık. Eyüp, buraya gelen gönüllü gençlerimizle de tanışıyordu. Onlarla anlaşabilmek için bazı işaret dillerini öğretmeye çalışıyordu. Biz de Eyüp’e salonumuzu açtık ve kendisi yaklaşık 2 aydır hafta sonları gönüllü gençlerimize ders veriyor.” diye konuştu. Gönüllü gençler de günlük hayatta engelli vatandaşlarla çok sık karşılaştıklarını belirterek, Eyüp’ten aldıkları derslerin çok faydalı olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER