ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 13:54

Eylem Pesen davası ertelendi


Van’da, 17 Mayıs 2009 tarihinde, eşini 10 bıçak darbesi ile öldüren Kerem Çakan'ın yargılandığı, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava devam ediyor.

Bugün görülen ve karar verilmesi beklenen duruşmaya katılan sanık Kerem Çakan, hakkında haksız tahrik indirimi koşullarının oluştuğunu ve bu nedenle uygulanması gerektiğini savundu. Mahkeme heyeti, karar vermek için duruşmayı 12 Şubat 2013 tarihine erteledi.

Eylem Pesen (17), lise ikinci sınıfta okurken ailesi tarafından okuldan alınarak, kendisinden 12 yaş büyük olan Kerem Çakan’la evlendirildi. Çakan tarafından defalarca şiddet gören Pesen, evlendirildikten 7 ay sonra 17 Mayıs 2009’da, kocası Kerem Çakan tarafından, “Ağabeyi Tahir Çakan ile ilişkisi olduğu” iddiasıyla önce 10 yerinden bıçaklandı, ardından yaralı halde sokağa atılıp, otomobille ezildi. Feci şekilde can veren talihsiz kadın öldürüldüğünde 5 aylık hamileydi. Olayın ardından gözaltına alınan Kerem Çakan, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile dava açıldı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, bugün de devam etti. Duruşmaya sanık Kerem Çakan katılırken, Eylem Pesen’in yakınları, baskı gördükleri gerekçesi ile mahkemeye katılmayacaklarını dilekçe ile bildirdiler. Ailenin davadan çekilmesinden dolayı avukatların vekilliğinin de düşmesinden dolayı, Eylem Pesen ailesini hiçbir avukat savunmadı. Bugünkü duruşmada öldürülen Eylem Pesen’in ailesi, baskı gördükleri gerekçesi ile bundan sonraki duruşmalara katılmayacaklarını mahkemeye dilekçe ile bildirdi. Duruşmayı takip eden kadın dernekleri, Pesen ailesinin, Kerem Çakan’ın ailesi tarafından sürekli baskı altında tutulduklarını savunarak, ailenin bu nedenle davalara katılmama kararı aldıklarını açıkladı.

 Bir önceki duruşmada avukatlara hakaret eden sanık Kerem Çakan, mahkemeye yaptığı saygısızlıktan dolayı özür diledi. Psikolojisinin bozuk olduğunu ve 3 yıl Elazığ’da tedavi gördüğünü söyleyen Çakan, yaptığı savunmada, “Ailesinin baskı gördüğü ve tehdit edildiği gibi bir durum söz konusu değil. Biz uzlaştık ve bu nedenle mahkemeye katılmayacaklar. Ben duruşmalarda herşeyi samimiyetle ifade ettim. Ben de bir insanım, kendimi kaybettim. Cinnet geçirdim ve bu olayı işledim. En küçük bir olayda bile haksız tahrik indirimi sayılırken, benim yaşadıklarım neden haksız tahrik indirimi sayılmıyor. Bu olayın 3 suçlusu var. Bunlardan biri benim ve cezaevindeyim. İkincisi eşimdi ve şu anda mezarda. Üçüncüsü ise Tahir Çakan. O da dışarıda eli kolunu sallayarak dolaşıyor. Kendisi Kuzay Irak’a kaçtı. Ancak kendisini arayan soran olmadığı için tekrar döndü ve evini alarak Antalya’ya yerleşti. Bu adam benim namusumla oynadı. Bu adamın da gelip benim yanımda yargılanmasını istiyorum. Ben yüzde 5 suçluysam bu adam yüzde 95 suçlu.” diyerek savunma yaptı ve mahkemeye yazılı savunma vermek istediğini, bu nedenle duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Kerem Çakan’ın yaptığı savunmanın ardından duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, sanık Kerem Çakan’ın, TCK’nın 52. Maddesi gereği cezalandırılmasını, haksız tahrik indirimi koşullarının oluşmadığını ve tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Sanık Kerem Çakan’ın avukatları ise Eylem Pesen’in, sanığın abisi olan Tahir Çakan’la ilişkisinin araştırılmadan verilecek olan bir kararın eksik olacağını belirterek, ilişkinin araştırılmasını talep ettiler. İddia makamının esas hakkındaki mütalaasına yazılı olarak cevap veren ve mütalaaya itiraz eden sanık avukatları, haksız tahrik koşullarının oluştuğunu ve bu nedenle haksız tahrik indiriminin uygulanması gerektiğini savundular.

Mahkeme heyeti, son savunmaların yapılması için duruşmayı 12 Şubat 2013 tarihine erteledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER