ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 17:42

EXPO alanında temeller atılıyor

EXPO alanında temeller atılıyor


EXPO 2016 Antalya alanına su taşkınlarını önlemek amacıyla yapılacak sedde, sedde üstü ve drenaj ile EXPO Gölü'nün temeli atılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker'in de katılacağı tören 23 Ağustos 2013 Cuma günü gerçekleştirilcek.

EXPO 2016 Antalya’da yapılacak çalışmayla alanın etrafına, 12 koduna kadar sedde yapılacak. Sedde, Antalya-Alanya karayolundan 50 santimetre daha yüksek olacak. Seddenin üzeri 12 metre genişliğinde çift şeritli yol yer alacak. Yolu kullananlar alanın tamamını görme imkanı bulacak. Sedde yapımında kullanılacak 540 bin ton malzeme Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na ait Karaöz Bölgesi’ndeki ocaktan temin edilecek.

EXPO 2016 Antalya’da yapılacak çalışmalardan birisi de taban suyunun dışarı atılması amacıyla yapılacak drenaj sistemi olacak. Bin 121 dönümlük alana yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda drenaj sistemi döşenecek. Temel atma töreni ile yaklaşık 80 dönüm planlanan EXPO Gölü'nün kazım çalışmaları başlayacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER