ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:11

EXPO 2016 Antalya'ya doğru


AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, EXPO 2016 Antalya'da hedeflenen 8 milyon ziyaretçi için 180 gün boyunca farklı heyecanı yaşatacak unsurlarla hazırlanılması gerektiğini söyledi.
Badak, bazı bürokrat, sivil toplum kuruluş temsilcisi ve siyasetçilerle düzenlediği toplantıda EXPO 2016 Antalya süreci hakkında bilgi verdi.
EXPO 2016 Antalya'yı, alanın, kentin hazırlanması, ülkelerin ve kuruluşların getirilmesi, ziyaretçilerin organize edilmesi başlıklarıyla değerlendiren Badak, EXPO'ya 147 hafta kaldığını ve bu haftaların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
EXPO alanı hazırlığının, altyapıların, dış otopark, iç yollar, teknoloji, ülke adaları, ortak alanlar, ülkelere teslim edilmeye hazır üst yapı imalatı konularını içerdiğini anlatan Badak, alanın büyük bir bahçe hazırlamaktan ibaret olmadığını ifade etti. Botanik temalı EXPO'da bitkisel alanda mesaj verecek unsurların belirlenmesi gerektiğine ve bu konuda bilim insanlarına büyük işler düştüğüne işaret eden Badak, "Ancak akademik uzmanlarımızın fuar alanı konusunda yeterli ölçüde girişimde bulunmadıkları duyumları alıyorum. Bilimsel içeriğin belirlenmesi konusunda endişe taşıyorum. Bilim adamlarımızın botanikte Türkiye'nin nasıl mesaj vereceği konusunda hazır olmadıklarını duyuyorum. Bu doğruysa gerçekten problem var demektir" dedi.
Şehrin hazırlanması konusunda da ulaşım planlarının yapılması, karayolu, denizyolu ve raylı sistemle yeni ulaşım akslarının açılması, ana güzergahlar, meydanlar, tali yolların iyileştirilmesi, ilçelerdeki turistik ve sosyal mekanların konforunun artırılması gerektiğini dile getiren Badak, bu konuda özellikle Büyükşehir Belediyesi'ne önemli görevler düştüğünü bildirdi.
- 8 milyon ziyaretçi hedefleniyor
Katılımcı ülkelerin fuara getirilmesi konusunun da çok önemli olduğunu vurgulayan Badak, 100 ülkenin katılımının, 30 büyük kuruluşun bahçe hazırlamaya davet edilmesi öngörüldüğünü ancak bunun kolay olmayacağını kaydetti.
EXPO 2016 Antalya için 3 milyonu yabancı 8 milyon ziyaretçi hedeflediklerini belirten Badak, bu ziyaretçilerin 180 gün içinde dağılımlarının sağlanması gerektiğini ifade etti. Bazı günler boş, bazı günler aşırı dolu program yapıldığı takdirde başarılı bir organizasyonun sağlanmış olamayacağını vurgulayan Badak, "8 milyon insana 180 gün boyunca farklı heyecanı bize ait unsurlarla yaşatmalıyız. Bu EXPO bilim, sanat, eğlence, kültür içerikli olmalı" diye konuştu.
- Türk vitesi'ne takma zamanı geldi
EXPO ile ilgili çalışmalara bakıldığında bugün zaman açısından sınırda bulunulduğunu vurgulayan Badak, bir an önce ilgili kurumların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de diplomatların "Son dakika" hızına alıştıklarını ifade eden Badak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir yurt dışı EXPO katılımında diğer ülkeler hazırlıklarını tamamladıkları halde Türkiye bölümü karar ve bütçe onayları son haftalara kalınca bir danışmanımız telaşlanmış ve "Eyvah biz yetiştiremeyeceğiz" deyince deneyimli diplomat 'Korkma evlat biz yarın Türk vitesine takar, hepsini geçeriz, açılışta kusursuz hazır oluruz, bizim hep böyledir' der ve söylediği gibi de olur. Zaman açısından sınırda bulunuyoruz, şimdi Türk vitesine takma vakti geldi. Bu konuda konseyin harekete geçmesi gerekiyor."
Devletin EXPO için bütün imkanlarını Antalya'ya seferber ettiğini ve şimdi Antalyalıların bu imkanlardan faydalanması gerektiğini dile getiren Badak, EXPO'nun Türkiye'ye ve her kesime yeni değer katacağını kaydetti. Yarım bilgiyle, kişisel hevesle yapılacak çalışmaların projeye zarar vereceğini bildiren Badak, EXPO Yönetim Kurulu'nun ve EXPO Konseyi'nin her adımını daha kapsamlı gerçekleştirerek Türkiye'ye etkin, başarılı ve örnek bir organizasyon sunacağına inandığını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER