ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 11:17

Evsizlere ''devlet eli'' uzandı


Başkent sokaklarındaki 2 bin 319 evsiz, bir tas çorba ile sıcak yatağa kavuşmanın sevincini yaşadı.
    
Karanlık sokaklar, kimsesizlik, yalnızlık, soğuk, parasızlık ve hastalık... Kimi ailevi nedenlerle, kimi borç batağından, kimi de hayata isyanından sokaklarda.
    
Darda kalanın sesini duyan ve onlara el uzatan Ankara Valiliği de Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla harekete geçerek Ankara'da yaşayan evsiz ve kimsesizlerin soğuk kış şartlarından korunması, rehabilitasyonlarının sağlanması amacıyla 3 yıl önce başlattığı projeyi sürdürüyor. Valilik, ''Devletin Uzanan Eli Projesi'' kapsamında, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çetin kış koşullarında kimsesiz ve sokakta yaşayanlara kucak açtı.
    
Ankara Vali Yardımcısı Turan Atlamaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vali Alaaddin Yüksel'in talimatıyla kimsesizleri ve evsizleri sıcak bir tas çorba ve yatakla buluşturduklarını söyledi.
    
Ulus Sobacılar Çarşısı'nda Valilik tarafından kiralanan otelde bugüne kadar 2 bin 319 evsiz vatandaşın konakladığını belirten Atlamaz, bunlardan 158'inin huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildiğini, 48 kayıp vatandaşın da ailelerine teslim edildiğini bildirdi.
    
Çalışabilecek durumda olanlar uygun işlere yerleştiriliyor
    
Atlamaz, sağlık problemi olan 69 kişinin tedavilerinin yapıldığını, 9 kişiye protez takıldığını ve 19 kişinin de ameliyatlarının gerçekleştirildiğini anlattı.
    
Kimlikleri olmayan 81 kişinin de kimliklerini çıkarttıklarını, sosyal güvencesi olmayan 131 kişinin genel sağlık sigortasına kaydının yaptırıldığını ifade eden Atlamaz, bazı evsizlerin de uygun işlere yerleştirildiğini söyledi.
    
Evsizlerin soğuktan korunmasının yanı sıra rehabilite edilmelerinin de sağlandığını belirten Atlamaz, ''Projeyle, sokakta yaşayan ve hizmetten haberi olmayan vatandaşlara anında ulaşabilmek amacıyla 2 araçla 24 saat boyunca Ankara'da taramalar gerçekleştiriliyor. Proje yalnızca Ankara ile de sınırlı kalmadı. Ankara dışındaki bazı illerden evsiz ve kimsesiz vatandaşlar da bu hizmetten yararlanmak istiyor ve bize başvuruyor'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER