ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 16:03

"Evrensel üniversiteler için kılık kıyafet yasağı kalkmalı"

"Evrensel üniversiteler için kılık kıyafet yasağı kalkmalı"


Öğretim Elemanları Derneği, evrensel üniversiteler için üniversitelerdeki kılık kıyafet yasağının kalkması gerektiğini savunuyor.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlhami Ege, üniversitelerde kılık kıyafet özgürlüğünün yasal teminat altına alınmadığı sürece her zaman tartışılacağını bu bağlamda yükseköğretim kurumlarının evrensel standartlara sahip olması ve yasakların kaldırılması gerektiğini savunduklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Ege, YÖK Yasa Tasarısı ile yükseköğretim kurumlarının özgür ve analitik düşünen, aynı zamanda dünyada yaşanan ve yaşanması muhtemel tüm bilimsel, ekonomik, teknolojik ve beşeri alandaki gelişmeleri yorumlayabilen bireylerin yetişmesine olanak veren mekânlar olması gerektiğini ifade ederek yasal çalışmalara hız verilmesi gerektiğini belirtti.

Bu doğrultuda, bilimsel ve akademik alanda üniversitelerin rekabet edebilir olmasının, yasakların hâkim olmadığı, aksine farklı anlayış ve paradigmaların birbirleriyle etkileşimde bulunmasıyla mümkün olacağını kaydeden Ege, bu özgürlüklerin kılık kıyafet açısından da söz konusu olduğunu, çünkü üniversitelerin diğer kurumlarda geçerli olan kılık kıyafet yönetmelikleri ile idare etmenin günümüzde geçerliliğinin kalmadığının altını çizdi.

Üniversitenin kavram olarak 'Evrenkent' anlamına geldiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Ege, “Yani üniversiteler, kişilerin dini, kültürel giyim ve kuşamlarına bakılmaksızın eğitim ve öğretimin yapıldığı kurumlar olmalıdır. Bir Budist’in ülkemizin herhangi bir üniversitesinde öğrenim görmek istediğini düşünelim. Şimdi biz, dini inancı gereği giydiği kıyafetinden dolayı bu Budist öğrenciye, “siz bu kıyafetle üniversiteye giremezsiniz diyebilir miyiz? Eğer diyebiliyorsak, o zaman ne kadar evrensel öğretim verdiğimizi bir kez daha sorgulamalıyız. Üniversitelerimizde kılık kıyafet özgürlüğü yasal teminat altına alınmadığı sürece her zaman tartışılacaktır. Yükseköğretim kurumları evrensel standartlara sahip olmalıdır.”şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER