ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 00:47

Evren: 'Bir sağdan bir soldan astık' ile...


12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın 10. duruşması, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Savunmasını yapan sanık Kenan Evren, sorulara cevap verdi. "Adaletli olsun diye 'bir sağdan bir soldan astık'" cümlesinden ne kastettiğinin sorulması üzerine Evren, "Söyledim. Sağda olanlar var, solda olanlar var. Yalnız sağdakileri verip de idam ettirip, bir sağdan, bir soldan. Bununla hiçbir tarafı tutmadığımızı, bitaraf olduğumuzu anlatmak istedik." karşılığını verdi.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce'nin, 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ'un imzası bulunan 'Bayrak Harekât Planı'ndan haberdar olup olmadığına yönelik sorusuna da Evren, "Ben Bayrak Harekât Planını hatırlamıyorum. Necdet Üruğ, 1. Ordu komutanıydı. Aynı zamanda sıkıyönetim komutanıydı." dedi.

Planın kendi talimatıyla hazırlanmadığını savunan Evren, olayın üzerinden 20 yıl geçtiğini ve hatırlamadığını ifade etti. Planın kendisine sunulmak üzere mi hazırlandığının sorulması üzerine de Evren, bunu hatırlamadığını, bunun Necdet Üruğ'a sorulması gerektiğini kaydetti.

Plandan ne zaman haberdar olunduğunun sorulması üzerine ise Evren, "Bayrak Harekât Direktifi'ni, Necdet Üruğ hazırlamıştır. Ona bu talimat, Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Başkanı Ali Haydar Saltık tarafından verilmiştir. Haydar Saltık benim yerime birçok belgeyi imzalama yetkisine sahipti. Bu belge yönünden de gerekli imzayı o atmış olabilir. Kendisine bu yönde yetki verilmiştir. Saltık, kendi kendine yazmaz. Saltık, Genelkurmay başkanının yardımcısı. Ona yetki verilmiştir." ifadelerini kullandı.

Sanık Tahsin Şahinkaya da Bayrak Harekât Planı'yla ilgili olarak, "Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlandı. Kuvvet komutanlarının belgenin hazırlanmasında dahli yoktur." değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER