ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 23:46

Evlilik Öncesi Eğitim Programı


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evliliğin bireysel ve toplumsal bir uzlaşma olduğunu belirterek, ''Tek başına 'ben bitirdim' denildiğinde, zararın iki kişi arasında olmadığını, topluma çarpan etkisiyle önemli zararlar verdiğini biliyoruz'' dedi.
    
Bakan Şahin, bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde hazırlanan ''Evlilik Öncesi Eğitim Programı Eğiticilerin Eğitimi'' seminerinin açılışını yaptı.
    
Şahin, buradaki konuşmasında, bakanlığının yaptığı en önemli işlerden birinin evlilik öncesi eğitimler olduğunu söyledi. Evlilikte karşılaşılan sorunların çözümünde, bu konudaki eğitimin önemine işaret eden Şahin, bu nedenle bu eğitim programını hayata geçirdiklerini belirtti.
    
Proje kapsamında yıl sonu itibarıyla tüm ilerde eğitici eğitimlerinin tamamlanacağını bildiren Şahin, bunun ardından nikah için belediyelere başvuran çiftlerin evlilik eğitimi alabileceklerini söyledi.
    
Evliliğin henüz başında karşılaşılan bir sorun karşısında ''Eyvah ben yanlış biriyle mi evlendim'' diyerek çok hızlı verilen boşanma kararının, sadece çiftleri değil yakın çevreyi, diğer aile fertlerini ve toplumu etkilediğini vurgulayan Şahin, ''O yüzden bu durum, bireysel ve toplumsal bir uzlaşmadır, sözleşmedir. Tek başına ben bitirdim denildiğinde zararın iki kişi arsında olmadığını topluma çarpan etkisiyle önemli zararlar verdiğini biliyoruz'' dedi.
    
Parçalanmış ailelerde sorunların azalmadığını, pek çok sorunun daha da artarak devam ettiğini dile getiren Şahin, bu nedenle evlilikte doğru kararların verilmesi için çeşitli araştırmalar yaptıklarını belirtti.
    
     ''Sorumluluk almama ve iletişimsizlik en büyük sorun''
    
Şahin, evlilikte sorumluluk almamanın ve eşler arasında iletişimsizliğin büyük aile facialarına neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
    
''Boş zamanlarını kullanmada, çocuklarla ilgili süreçte, ailedeki paranın iyi yönetilmemesi halinde önemli sorun alanlarının oluştuğunu görüyoruz. Özellikle bilgi ve iletişim çağında internetin, televizyonun, medyanın olumlu etkileriyle beraber olumsuz etkilerinin de aileyi çok ciddi etkilediğini görüyoruz. O nedenle çiftlere sorunları nasıl çözeceklerini anlatmaya çalışıyoruz.''
    
     ''Sabah evden çıktığınızda huzurlu olmak önemli''
    
Şahin, ehliyet için bile uzun süre eğitim almak gerektiğini, evlilik öncesinde de eğitimin önemli olduğunu vurguladı. Şahin, ''İş hayatında, arkadaş ilişkilerinde başarılı insanların, yani mutlu olanların hayatını araştırdığınız zaman mutlu bir ailesi olduğunu görüyoruz. Sabah kapıyı kapatıp işe çıktığı zaman huzur ve mutlulukla çıktığı için iş hayatına kendini çok başarılı olarak verdiğini, çok daha verimli olduğunu görüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.
    
''Kadınıyla erkeğiyle çocuğuyla herkesin mutlu, huzurlu bir Türkiye'de yaşaması için bütün gücümüzle seferberlik içindeyiz'' diyen Şahin, bu başarıldığında pek çok soruna rağmen gelecek kuşaklara iyi aile değerlerinin aktarılabileceğini ifade etti.
    
     ''Sihirli kelimeler için yardım istiyoruz''
    
Bakan Şahin, çiftlere evlilik öncesi eğitim vermek üzere salonda bulunan eğitmen adaylarına, ''Burada küçücük bir sihirli kelimenin, sorun çözmek için kullanılan küçücük bir kelimenin birçok ailenin derdine derman olduğu bilinci ve şuuruyla sizlerden yardım istiyoruz'' sözleriyle seslendi.
    
Sistemin, ailelerin çok hızlı şekilde boşanmasına imkan verdiğini dile getiren Şahin, bunun için aile ombudsmanlığını hayata geçirmeye çalıştıklarını belirterek, ''Ailelerin danışmanlık, ombudsmanlık sistemine ihtiyacı olduğunu görüyoruz'' dedi.
    
Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de sağlıklı kentlerin temelinde sağlıklı ailelerin bulunduğunu vurguladı.
    
Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu ise evlilik öncesi eğitici eğitimlerinin İstanbul, Erzurum ve Van'daki bölge toplantılarının ardından Ankara'da yapıldığını anlattı.
    
Bozoğlu, nikah başvurusu yapan çiftlerin bu eğitimleri belediyelerden, il sağlık müdürlükleri ya da bakanlığın il müdürlükleri aracılığıyla alabileceğini belirtti.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER