ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 11:42

''Evli erkekle birliktelik sadakatsizliğe ortaklıktır''


 N. E. adlı kadını, birlikte olduğu evli erkeğin eşine 7 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum eden Sincan 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, gerekçeli kararında, ''kocanın 'sadakatsizlik' eylemine ortaklık eden N.E'nin, doğan zarardan sorumlu olduğunu'' ifade etti.
     Mahkeme'nin gerekçeli kararında, E.G. isimli kadının, 9 yıldır evli olduğu eşi M.G. ile ilişki yaşayan N.E. hakkında, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla 100 bin liralık manevi tazminat davası açtığı belirtildi.
     Mahkemeye sunulan fotoğraflardan ve internet ortamındaki görüşmelerden M.G. ile N.E'nin ''evlilik sadakatine uymayan'' bir ilişki içinde olduklarının anlaşıldığı kaydedilen kararda, ikilinin, sosyal yaşamda birbirlerini ''eş'' olarak tanıttıkları bildirildi.
     Evlilik birliğinde eşlerin sorumluluklarının yasal düzenleme altına alındığı ve sadakat borcunun da bunun içinde yer aldığı belirtilen kararda, toplum içinde önemli bir yere sahip olan ailenin, hem yazılı hukuk düzeninde hem de örf ve adet hukukunda önemli bir yere sahip olduğu vurgulandı.
     Geçmiş yıllarda, evli kişilerle ilişkinin uzun süre suç sayılarak aile kurumunun korunmak istendiği hatırlatılan kararda, bu tür eylemlerin, daha sonra suç olmaktan çıkarılmasının, ahlaka aykırılığını ve haksızlığını ortadan kaldırmayacağı ifade edildi.
     Evlenen kişilerin, ''sadakat'' ve ''aile birliği'' konularında sorumluluk altına girdiği kaydedilen kararda, ''Evli olduğunu bildiği bir erkekle ilişkiye giren kadın, kocanın 'sadakatsizlik' eylemine ortak olmuştur ve doğan zarardan sorumludur. Davalının sorumluluğu, ahlaka ve adaba aykırılık nedeniyle gerçekleşen 'haksız fiil'den kaynaklanmaktadır'' denildi.
     E.G'nin, ikili arasındaki ilişkiyi bilmesinin, N.E'yi tazminat sorumluluğundan kurtarmadığı kaydedilen kararda, manevi acının bir nebze olsun giderilmesi amacıyla davanın kısmen kabul edilerek, N.E'nin, aldatılan eş E.G'ye 7 bin lira tazminat ödemesine hükmedildiği bildirildi.
    
     -Dava dilekçesi-
    
     Evlilik birlikteliğine devam eden iki çocuk annesi E.G, dava dilekçesinde, eşi M.G'nin, kendisi de evli olan N.E. ile sık sık internette görüştüğünü, şüphelenip sorması üzerine de ''üniversiteden çok sevdiğim bir arkadaşım'' diyerek tanıştırdığını kaydetti.
     N.E'nin daha sonra kendisiyle arkadaş olduğunu ve dostluk ilişkilerinin geliştiğini anlatan E.G, bilgisayara otomatik olarak kaydedilen yazışmalardan eşi M.G'nin, N.E. ile ''karı-koca hayatı'' yaşamaya başladığını anladığını ifade etti.
     Yaşananların tarifi ve tamiri mümkün olmayan acılar yaşattığını savunan E.G, N.E'den 100 bin liralık manevi tazminat talep etti.
     E.G, ekonomik durumu ve çocuklarının küçük olması nedeniyle de eşinden boşanma yolunu seçmediğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER