ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 11:11

Evinin altındaki dükkânda 20 yıldır balıkçı teknesi imalatı yapıyor

Evinin altındaki dükkânda 20 yıldır balıkçı teknesi imalatı yapıyor


Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde, babasından kalan meslekle geçimini sağlayan 74 yaşındaki Hikmet Terzi, yıllardır evinin altındaki dükkânda balıkçı teknesi imalatı yapıyor.

İlçeye bağlı Kerem Mahallesi’ndeki evinin altındaki dükkânda 20 yıldır balıkçı teknesi imalatı yapan Hikmet Terzi, tekne yapımı için kestane, gürgen ve kiraz ağacından kullandığını söyledi. Terzi, uygun ağacı bulmakta zorlandığını belirterek zaman zaman yolu olmayan ormanlardan temin ettiğini ve çok zorluk çektiğini ifade ediyor. Bin bir zorlukla ormanlardan temin ettiği ağaçları kesen Terzi, daha sonra açık havada kuruması için 2 -3 ay bekletiyor. Ardından kendi atölyesinde tahtaları şekillendirerek kayık yapmak için uygun hale getiriyor.

45 yıldır balıkçılıkla geçimini sağladığını ve babasından öğrendiği mesleği de yapmayı çok sevdiğini söyleyen Terzi, “Bu güne kadar kendi başıma 49 tane kayık yaptım. Şu an 50. kayığı yapmaya başladım. Ormandan temin ettiğim kestane, gürgen ve kiraz ağaçlarını kullanarak tekne yapıyorum. Daha önceki yaptıklarım balıkçı tekneleri küçüktü. Yeni yaptığım balıkçı teknesi ise 9 buçuk metre uzunluğunda olacak. 4 -5 ayda bitirmeyi hedeflediğim bu teknenin işçiliği ve tahtasının maliyeti sadece 20 bin TL." bilgisini verdi.

Teknenin denizden uzak bir mesafede inşa edilmesinin denize indirme aşamasında ek maliyet getireceğine dikkati çeken Terzi, tekneyi bitince vinç yardımıyla denize indireceğini, suya indirilme ve motor takılıp çalışır bir duruma getirilmesinin maliyetinin toplam 50 bin TL olduğunu söyledi.

Bazı zamanlarda torununun da kendisine yardım ettiğini söyleyen Terzi, yaşlandığını ve bu tekneden sonra başka tekne yapmayı düşünmediğini sözlerine ekledi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER