ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:35

"Evimizin içini düzenlememiz gerekir"


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Şu an bölgemizde büyük bir belirsizlik var. Bu belirsizlik içinde bizim evimizin içini düzenlememiz gerekir. Demokrasimizde aksayan yanları düzeltmek ve ekonomimizi güçlendirmek zorundayız" dedi.
Çiçek, Sivas Kongresi'nin 94. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok sorunlu bir bölgede ateş çemberinin ortasında olduğunu belirtti.
Türkiye'nin, bir türlü istikrarı sağlayamamış Ortadoğu, yeniden yapılanmanın sancılarını çeken Avrasya ve kendini bulmaya çalışan Asya ile ilişkilerinin olduğunu ifade eden Çiçek, bu ilişkilerin, tarihi, ekonomik ve kültürel nedenlerle sürdürülmeye çalışıldığını söyledi.
Çiçek, sorunlar yumağı Ortadoğu'da gelinen noktadan nasıl çıkılacağının derin bir soru işareti olduğuna dikkati çekerek, "Demokrasiye geçiş çok sancılı olmaktadır. 'Arap Baharı' çoktan 'Arap Kara Kışı'na dönmüştür. Arap baasçılığı, tiranlık ve diktatörlük demokrasiye geçit vermemektedir. Her gün masum insanlar öldürülmekte, binlerce çocuk, kadın, genç kimsayal silahlarla katledilmektedir" diye konuştu.

"Evimizin içini düzenlememiz gerekir"

Bu acıların dinmesinin, Ortadoğu ve bölgenin bir an önce istikrara kavuşmasının en temel arzuları olduğunu dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:
"Şu an bölgemizde büyük bir belirsizlik var. Bu belirsizlik içinde bizim evimizin içini düzenlememiz gerekir. Demokrasimizde aksayan yanları düzeltmek ve ekonomimizi güçlendirmek zorundayız. Bu coğrafyada unutmalayım ki güçlü olanların ayakta kalabilme şansı vardır."
Cemil Çiçek, Cumhuriyeti kuranların, o dönemin zor koşullarında böyle bir ülke bırakanların daima saygı ve şükranla anılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Çok değerli Sivaslılar, yeri gelmişken hem size hem de sizlerin şahsında tüm milletimize bir şeyi ifade etmek istiyorum. Son yüzyılda milletimizin kazandığı en önemli üç husus var. Bunlardan bir tanesi bağımsızlığımızdır. Bunun kolay olmadığını bilmiyoruz. Başka ülkelerin topraklarını kazarsınız altından petrol çıkar, gaz çıkar, kömür çıkar, demir çıkar ama bu toprağı iki metre kazın altından şehit kemiği çıkar. Bunun farkında olalım. Burası sıradan bir coğrafya değil, burası sıradan bir vatan değil. Üstünde yaşıyoruz ama altındakilerin yeteri kadar farkında olamıyoruz. Onun için bilmeliyiz ki birinci kazanımımız bu ülkenin bağımsızlığıdır. Gözümüz kadar ona hassasiyet göstermeliyiz."
"İkincisi, bakınız dualarımızda vardır, 'Allah devletimize, milletimize zeval vermesin' deriz. İkinci kazanımımız, Cumhuriyet ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir" diyen Çiçek, şöyle devam etti:
"Her ne sebeple olursa olsun devleti yıkmaya, yıpratmaya, çökertmeye, ayrıştırmaya çalışan her türlü düşünce, fesat hareketin karşısında siyasi kanaatimiz, düşüncemiz, inancımız, mezhebimiz, meşrebimiz ne olursa olsun tek yumruk, tek yürek olmalıyız. Üçüncü kazanımımız demokrasidir. Demokrasinin öyle kolay kazanılmadığını bilmemiz lazım. Bu üç mirası baba mirası yer gibi tüketememeyiz. Üzerine yenilerini koymamız, yeni ilaveler getirmemiz lazım ve gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti ve çağdaş bir demokrasi taşımamız lazım. Bunun da yolu birliğimizden ve beraberliğimizden geçiyor. Maalesef bu konu sık sık vurguladığımız konudur, belli endişeleri taşıdığımız için."

"Bir ve beraber olmalıyız"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bir şeyi kaybetmeden kıymetinin bilinmediğini belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Bu topraklar üzerinde kim nifak tohumu ekmek istiyorsa, kim farklılıklarımızı, husumete, didişmeye, itişmeye, çatışmaya, birbirimizin gırtlağına sarılmaya vesile yapmak istiyorsa, bunların karşısında ülkemizi seviyorsak, vatanımızı seviyorsak ve bir arada yaşamanın gereğine inanıyorsak bir ve beraber olmalıyız. Onun için 4 Eylül günü birlik ve beraberlik konusunda tarihimizin üzerimize yüklediği sorumluluğu hatırlama günümüzdür. Bu vesileyle bu günleri bize yaşatan, bu kararları alan, bizi bağımsızlığa, demokrasiye, Cumhuriyete kavuşturan adımları bize armağan eden en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arakadaşları, milli mücadelemizin kahramanları, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER