ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 11:56

"Evde Eğitim Projesi"yle eğitimleri yarım kalmadı


Sivas'ta, okula gitme imkanı bulunmayan kas erimesi hastası Oğuzhan Açar (14) ile lösemi hastası Hasancan Özcan (17), Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) "Evde Eğitim Projesi" kapsamında eğitimlerini sürdürüyor.
Proje ile Sivas'ta sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayacak durumda olan 18 öğrenciye evlerinde eğitim veriliyor.
6 yaşında yakalandığı kas erimesi olarak da bilinen Duchenne Musküler Distrofi (DMD) hastalığı nedeniyle okula devam edemeyen Başöğretmen Atatürk Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Oğuzhan Açar da bu şekilde eğitim alan öğrencilerden biri.
Hareketsizlik nedeniyle ağırlığı 75 kiloya kadar çıkan Açar'ı, annesi Nermin Sarısözen kucağında taşımak zorunda kalıyor.
Anne Sarısözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altı yaşında rahatsızlanan oğlunu, merdiven çıkamaması ve sık sık düşmesi nedeniyle bir süre kendisinin okula götürdüğünü söyledi.
Aşırı kilo alan oğlunu 8'inci sınıfa geldiğinde artık okula götüremediğini anlatan Sarısözen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Evde Eğitim Projesi'ni öğrenince oğlunun eğitimine evde devam etmesi için başvuruda bulunduğunu bildirdi. Nermin Sarısözen, oğlunun evde eğitim aldığını ve bundan çok memnun olduğunu dile getirdi.
Oğuzhan Açar da "Öğretmenlerim eve gelip ders anlatıyor. Okulun eksikliğini hiç hissetmiyorum. Arkadaşlarım da gelip beni ziyaret ediyorlar" diye konuştu.
Evde ders çalıştığını, kitap okuduğunu ve bilgisayar başında vakit geçirdiğini belirten Açar, eğitimini tamamlayıp doktor olmak istediğini ifade etti.
-10 ay önce hastalığa yakalandı
Yaklaşık 10 ay önce lösemi hastalığına yakalanan Gökhan Ay Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Hasancan Özcan ise doktorların enfeksiyon kapma riskine karşı okula gitmesini uygun görmediği için evde eğitim alıyor.
Özcan, lösemi hastalığına yakalandıktan sonra 8 ay kemoterapi tedavisi gördüğünü ifade ederek, ''Öğretmenlerim bana çok yardımcı oldu. Eve gelip ders verdiler. Derslerimden hiç geri kalmadım. Hatta okuldakinden daha iyi eğitim gördüm. Arkadaşlarım da geliyor, beni yalnız bırakmıyorlar" ifadelerini kullandı.
Üniversite sınavlarına hazırlanan Özcan, hematoloji doktoru olmak istediğini dile getirerek, "Sivas'ta hematoloji doktoru yok. Tedavi için Kayseri'ye gidiyoruz. Sivas'a hematoloji doktoru olmak istiyorum" dedi.
Tedavi süresince hep kardeşinin yanında olan abla Feride Özcan ise "Hasancan hastalandıktan sonra evde eğitim alabilmesi için başvurduk. Öğretmenlerimiz sağ olsun hepsi eve geldi. Sıcak bir ortam oldu. Bir yılı boşuna gitmedi. Hasancan da sevindi. İnşallah hayaline kavuşacak ve doktor olacak. Herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER