ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:27

Ev içinde bacasız ısınma sistemi kullanmayın


Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, havaların soğumasıyla birlikte baş gösteren sobadan sızan karbonmonoksit gazı sonucu ölüm olaylarının önlenmesi için bazı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Mustafa Aydın, ev içinde bacasız ısınma sistemlerinin kullanılmamasını, bu ısıtıcının elektrikli olsa bile oda havalandırmasına dikkat edilerek kullanılması gerektiğini söyledi.

    İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, insanoğlunun temel ihtiyaçları arasında bulunan barınma ihtiyacını karşılarken vücut ısısını koruyabilmek amacıyla yaktığı soba ve benzeri cihazların kullanımı esnasında bazen yanlış bildiği bazen de doğrusunu bildiği halde uygulamadığı kurallar olduğunu ifade etti. Bu kurallara riayet edildiği takdirde hayat kurtarıcı bir yönü olduğunun da bilindiğini anlatan Aydın, “Kömür, petrol, doğal gaz ve odun gibi yapısında karbon bulunduran yakıtların tam olarak yanmaması sonucu oluşan yada meydana gelen yanmada duman içerisinde tespit edilen bir gaz türü olan karbonmonoksit gazı bazı durumlarda üzücü olaylara neden oluyor. Karbonmonoksit, ülkemizde ısınma amaçlı yakılan soba ve benzeri cihazlarda, araçlarda ve çeşitli sanayi kuruluşlarında yakıtların gerekli özen gösterilmeden kullanılması nedeniyle, yanmanın olması gerektiği şekilde tam olarak gerçekleşememesi durumunda ortaya çıkan kokusuz, renksiz tespiti edilmesi zor ve bir o kadar da ölümcül bir gazdır.” dedi.

    Emniyet Müdürü Aydın, her yıl havaların soğumasıyla birlikte soba kullanımına bağlı olarak artan sobadan zehirlenme diye tabir edilen ancak esasında karbonmonoksit gazının neden olduğu zehirlenme vakaları ile karşılaşılmakta olduğunu hatırlattı. Bu tür zehirlenmelerde belirtilerin her birey için tam olarak aynı olmadığına dikkat çeken Aydın, şu bilgileri verdi; “Kişilerde ortaya çıkan belirtiler genellikle şiddetli baş ağrısı, güçsüzlük ve halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, solunum zorluğu ve dudaklarda morarma, vücutta uyuşma, bayılma, denge bozukluğu, huzursuzluk. Kişide yukarıda belirtilen etkilerin gerçekleştiğinin görülmesi üzerine öncelikle bulunulan ortam havalandırılmalı mümkünse zehirlenen şahıs ortamdan açık havaya çıkarılmalıdır. Kişi yürütülmemeli ve gereksiz hareketlerden kaçınılarak vücudun oksijen ihtiyacı artırılmamalıdır. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalı ve olayın nasıl olduğu, zehirlenen kişinin uğraş alanları hakkında bilgiler aktarılarak en uygun müdahale şeklinin belirlenmesine yardımcı olunmalıdır.”

    Aydın, en değerli varlığımız olan ailemiz ve diğer sevdiklerimizi riske atmamak için alınacak küçük tedbirlerin sorunu ortadan kaldıracağını belirterek, neler yapılacağı konusunda 4 ana başlıkta bilgi verdi. Soba ve yakıtlarla ilgili dikkat edilecek hususlar şöyle: Soba kullanılan evlerde sobanın yerleştirildiği alan belirlenirken etrafa zarar vermemesi için en uygun yer belirlenmeli, soba duvardan en az 50 santimetre ve en çok 150 santimetre uzaklığa kurulmalı. Yanan yada yanmış sobalara üstten kömür takviyesi yapılmamalı. Ev içinde ve kapalı diğer alanlarda kesinlikle bacasız ısınma sistemleri kullanılmamalı (elektrikli ısıtıcılarda dahi oda havalandırılmasına dikkat edilmeli ve çocukların zarar görmemesi için tedbirler alınmalı). Yakıt olarak kalorisi yüksek ve kaliteli yakıtlar tercih edilmeli kumaş atığı, kauçuk, lastik, elyaf, atık yağ gibi maddeler kullanılmamalıdır.

    Baca ve borularla ilgili dikkat edilecek hususlar; yeterli duman çıkışı sağlamak için borular baca deliğine doğru 10 derecelik açı ile takılmalı. Çok fazla dirsek ve boru kullanımı bacanın çekim gücünü azaltacağından fazla boru ve dirsek kullanılmamalı. Boruların delik olmamasına dikkat edilmeli, dirsek ve boruların eklem yerlerinin tam olarak birbirine geçmesine dikkat edilmeli. Bacaların her yıl düzenli olarak uzman kişilerce bakımının yapılması sağlanmalı. Bacalar çatıdan 1 metre yüksekte olmalı ve en yakın binadan 6 metre uzaklıkta kurulmalı.

    Kombi ve şofben kullanımında dikkat edilecek hususlar; Mümkün olduğunca iç mekanlarda bu cihazların kullanılmaması. İç mekana kurulumu zorunlu olanlarda havalandırma menfezleri bulundurulması ve sürekli açık tutulması. Bacalı sistemler yerine hermetik (yanma odası atmosfere tam kapalı dışarı ile bağlantısı bulunmayan) sistemli çalışan cihazlar tercih edilmeli. Banyo ve mutfakta kullanılan şofbenlerin ortamdaki oksijeni tüketmesi nedeniyle havalandırma pencerelerinin açık tutulması. Karbonmonoksit gazının gözle tespiti mümkün olmadığından ev içerisinin sık sık havalandırılmasının alışkanlık haline getirilmesi. Kombi ve şofbenlerin yetkili ve uzman kişilerce düzenli olarak bakımlarının yaptırılması. Cihazların elektrik ve gaz bağlantılarının uzman personel tarafından yapılması. Aile fertlerinin banyo ihtiyacını karşılarken giriş ve çıkışlarda birbirlerini haberdar etmeleri olumsuzluklara karşı tedbir almaları.

    Kapalı otopark, garaj, uzun tünel alanlarında dikkat edilecek hususlar; Yeterince havalandırması bulunmayan kapalı otopark vb. yerlerde uzun süre kalmaktan kaçınılmalı. Araçlar bu alanlarda çalışır durumda bırakılmamalı. Çocukların oyun oynamak için bu gibi yerleri kullanmalarına engel olunmalıdır.

    Öte yandan toplum destekli poliste görev aldıkları mahallelerde sobadan zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla ailelere bilgiler vererek, broşür dağıtımı yaparak uyarılarda bulunuyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER