ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 19:25

Ev ev dolaşarak kanser taraması yapıyorlar


Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu 4. sınıf öğrencileri ile birlikte kanser taraması yapıyor.

Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu 4. sınıf öğrencilerinden oluşan ekip mahalleleri dolaşarak bayanlara smear testi, meme muayenesi, USG, Mamografi ve kalın bağırsak kanseri taramaları uyguluyor.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne ait araçlarla evlerinden alınan bayanlar Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne getirilerek burada taramaları gerçekleştiriliyor. Muayene sonuçları neticesinde şüpheli durumları tespit edilenler ileri tetkikleri ve takipleri Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sürdürülüyor.

Hastalıkların erken teşhisi ile ilgili Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Taramalar sayesinde hastalar erken teşhis edilmekte dolayısıyla tedavileri de mümkün olmaktadır. Bilindiği üzere dünyada ve ülkemizde, kanserin artan hastalık yükü, önleme ve erken tanı faaliyetlerinin önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Erken teşhis edildiğinde hastalıkların tedavisi daha kolay gerçekleşiyor.” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER