ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:42

Eurocities'ten Bursa'ya özel davet geldi

Eurocitiesten Bursaya özel davet geldi


Büyükşehir Belediyesi´ni ziyaret eden Eurocities Genel Sekreteri Paul Beman, bünyesinde 180 Avrupa ülkesi bulunan, Türkiye´den İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa´nın ortak üyesi olduğu Eurocities´in Kasım ayında Brüksel´de yapılacak büyük toplantısına Bursa´yı özel olarak davet etti.

Heykel´deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette konuşan Eurocities Genel Sekreteri Paul Beman, 1986 yılında kurulan Eurocities´in Avrupa şehirlerinin kültür, ekonomi ve diğer konularda bir araya gelmesini, ortak çalışmalar içinde olmayı ve şehirlerarası ilişkileri kuvvetlendirmeyi hedeflediğini hatırlattı. Eurocities´in ayrıca ´üye şehirlerarasındaki bilgi ve fikirlerin paylaşılması yönünde´ bağlantı sağladığını, tecrübeleri aktarmada aracı olduğunu, ortak problemleri analiz ederek yenilik getiren çözümleri geliştirmede yardımcı olduğunu belirten Beman, her yıl 1 kez düzenledikleri toplantının bu yıl Brüksel yakınlarındaki Gent şehrinde yapılacağını açıkladı. 27 Kasım´da gerçekleştirilecek toplantıda Bursa´yı özellikle görmek istediklerini dile getiren Beman, "Her yıl değişik konseptle düzenlediğimiz, bu yıl da ´akıllı şehirler´ konseptiyle planlanan toplantımızla, üye şehirlerarasındaki etkileşimi artırmak, üye şehirlerin şehircilik anlamında yaşadığı sıkıntıları gidermek istiyoruz. Bu büyük organizasyonda ´özellikle tarihi eserlerin yeniden işlevdirilmesiyle öne çıkan´ Bursa´nın da yer almasını, bu alandaki tecrübesini üye şehirlere yansıtmasını bekliyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Bursa´nın Eurocities´in ortak üyesi olduğunu, tam üye olma yolunda hızla ilerlediğini hatırlattı. 1971 yılında 200 bin olan Bursa nüfusunun artan sanayileşmeyle birlikte 2 milyona çıktığını, bunun da düzensiz şehirleşmeyi beraberinde getirdiğini vurgulayan Şenocak, "Son 10 yılda şehircilik anlamında yapılan çalışmalar, tabu haline gelen bu düzensizliği kırma noktasında önemli rol oynadı. Her geçen gün biraz daha iyiye gidiyoruz. Başta ulaşım olmak üzere yeşil alanların artırılması, tarihsel yapının tekrar işlevlendirilmesi bizi tam üyeliğe biraz daha yaklaştırıyor." diye konuştu.

Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, ziyaretin anısına misafirine İznik çinili plaket ile Bursa´yı tanıtan hediyeler verdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER