ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 16:47

Etiketle trafik bilinci oluşturulacak

Etiketle trafik bilinci oluşturulacak


Edirne Emniyet Müdürlüğü trafik kazalarını önlemek ve sürücüleri bilinçlendirmek amacıyla marketlerde en çok tercih edilen 100 bin ürüne trafik uyarı etiketi yapıştırma uygulaması başlattı. Uygulamaya Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri de destek veriyor.

Uygulama kapsamında 8 fraklı içerikte hazırlanan etiketler Kıyık Caddesi üzerinde bulunan Margi Alışveriş Merkezi'ndeki ürünlere polis ve öğrenciler tarafından yapıştırıldı. Uygulamanın diğer marketlerde de yapılacağı öğrenildi.

Etiket uygulamasının ilk gününe Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Musa Uludağ katıldı.
Uygulama ile ilgili bilgi veren Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla trafik kazalarını önleme ve trafik güvenliği konusunda 10 yıllık bir strateji eylem planının hayata geçirildiğini belirtti.
Amaçlarının kimseyi incitmek ve birilerinin canını yakmak olmadığının altını çizen Ceylan, " Amacımız trafik kazalarını önlemek, ölümlü, yaramalı ve maddi hasarlı kazaları önlemek. Vatandaşımızı bilinçlendirmek için aldıkları tüketim malzemelerinin üzerine uyarıcı ve bilgilendirici etiketler yapıştırıyoruz. En çok kullanılan ve eve giren malzemelerin üzerine bunları kullanarak trafik kazalarına, trafikte dikkatli olmamız gereken noktalara buna dikkat çekmek istiyoruz." dedi.
Yrd. Doç. Dr. Musa Uludağ, yapılan uygulama ile toplumda farkındalık oluşturmak istediklerini kaydetti.
Uludağ, "Trafik Şube Müdürlüğü'nün bastırdığı 100 bin adet trafikle ilgili emniyet kemeri, kask, alkollü araç kullanılmaması, yayalara dikkat edilmesi konularında yapmış olduğu stikerleri alışveriş merkezlerinde en çok aldığı ürünlerin üzerine yapıştırarak bir farkındalık yaratmak istiyoruz." diye konuştu.
Eğitim Fakültesi öğrencisi Nuran Turaç, "İnsanları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Özellik çocukları. Bu uyarıların çocukların dikkatini daha çok çekeceğini düşünüyorum. İleri de kazaların büyük bir çoğunluk önlenebileceğini inanıyoruz. Güzel ve eğlenceli bir çalışma. Umarım amacımıza ulaşırız." diye konuştu.
Öğrencilerden Şadiye Kaya, "Trafik haftasında afişler asılıyor. Ama o afiş her eve gitmeyebiliyor. Ancak alışveriş merkezlerinde her ürüne yapıştırırsak o ürünler her aileye ulaşacaktır. Çünkü alışverişe ailenin birçok ferdi gidiyor. Onun için en azından bir trafik kazasını bile önlemiş olursa bu proje amacına ulaşmış olur." ifadesini kullandı.
Markete giren müşteriler de uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Müşterilerden Beyhan Güler, "Uygulama çok güzel. Aldığımız üründe "Emniyet kemeri hayat kurtarıyor" ifadesi var. İyi bir uygulama." diye konuştu.
Bir başka müşteri Murat Soyaslan da bilinçsiz insanların kazalara sebebiyet verdiğini ifade ederek "Uygulamayı çok güzel buluyorum. Uygulamanın her zaman olmasını istiyorum. Çünkü insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Bilinçli olmayan insanlar her türlü kazaya sebebiyet verir. Böyle şeylerin olması çok güzel." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER