ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 15:28

Ethem Sarısülük'ü başından vuran polis tutuklandı

Ethem Sarısülükü başından vuran polis tutuklandı

Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara’da, Ethem Sarısülük‘ü başından vurarak ölümüne sebep olduğu ileri sürülen A,Ş. hakkında tutuklama kararı verildi.


Duruşma salonunda mağdur avukatları ile güvenlik güçleri arbede yaşandı.
Ankara’da 1 Haziran’da Gezi Parkı eylemine destek gösterileri sırasında polis memuru A.Ş’ın silahından çıkan mermiyle hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davası Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.30 da başladı. Davaya sanık polis A.Ş. ve sanık, mağdur avukatlarının yanı sıra Sarısülük’ün yakınları ve CHP milletvekileri Hüseyin Aygün, Aylin Nazlıaka, Kamer Genç, Sezgin Tanrıkulu katıldı.

Geçen duruşma da yaşanan olaylar nedeniyle Jandarma ekipleri salonun içi ve dışında güvenliğini sağlaması için hazır bulundu. Sanık polis A.Ş duruşma salonuna yoğun güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna getirildi.
Sanık avukatları duruşmada yaşanan olaylar nedeniyle mahkeme heyetine duruşmanın kapalı olması için dilekçe sundu. Mağdur avukatları, kendileri tarafından herhangi bir tehdit oluşturmadığı ve duruşmanın kapatılmaması yönünde karar alınmasını istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmanın normal seyrinin devam etmesinden dolayı kapalılık talebinin reddine karar verdi.
‘Çektim sıktım 3 tane’ sözlerinin yer aldığı görüntüler sanık avukatları tarafından bilirkişiye fotoğraf gönderilmesine gerek olmadığını ve görüntü de yer alan kişinin polis memuru A.Ş olduğunu ifade etti.

Mağdur avukatlarının geçen duruşmada yaşanan mahkeme heyeti için oluşturulan müzakere odasında 3 sivilin yer aldığını ve kararlarda oda da bulunduğu yönünde görüntülerin olduğunu söylendi. Mahkeme heyeti ise, sanığın korumaları olduğunu ve mahkeme tarafından yetkilendirilmiş özel korumaların olduğunu, müzakerelerin olduğu sırada da odadan dışarıya çıktığını belirtti.

Duruşma salonunda fotoğraf çeken birini fark eden mahkeme başkanı uyarıda bulunarak yasak olduğunu belirtti. Ethem Sarısülük’ün kardeşi buna karşın mahkeme başkanına, ‘tiyatroyu çekiyoruz’ diyerek cevap verdi.
Savcı mütalaasında, sanığın olay anında meşru müdafaa bulunmadığına, kasten adam öldürüldüğünün anlaşıldığına, silahının teslim etmesine, sanığın tutuklanmasına karar verilmesini istedi.

Sanık memur A.Ş savunmasında, bundan önceki yazılı ifademi katılıyorum. Olayların yaşanmasından dolayı üzgünüm. Kasten işlemediğini belirtti.

Mahkeme heyeti, savunma süre verilmesine, savcının talep ettiği ceza CMK 100. madde gereğince tutuklanma kararını açıkladı.

Bunun üzerine sanık polis memuru A.Ş salondan çıkarılmak istemesi üzerine pet şişe fırlatıldı. Bunun üzerine mahkeme başkanı tekrar A.Ş’yi salona getirdi. Bunun üzerine mağdur avukatları ile jandarma arasında rabede yaşandı. Olaylar nedeniyle salonda bayılanlar ve düşenler oldu. Sloganların atıldığı duruşma salonunda güvenlik güçleri geniş çaplı önlem aldı. Duruşma ileri tarihe ertelendi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER