ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 21:24

Et entegre tesisi hayvancılık sektörünü canlandıracak

Et entegre tesisi hayvancılık sektörünü canlandıracak


Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları arasında yer alan Modern Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi’nin yapımı devam ediyor. Erzurum-Ilıca Karayolu üzerinde yapımı devam etmekte olan tesis, yapımı tamamlandığında bölge hayvancılığına canlılık kazandıracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 600 bin büyükbaş hayvan varlığına sahip Erzurum'u tarım ve hayvancılıkta parmakla gösterilen tek vilayet yapma arzusunda olduklarını söyledi. Küçükler, yapımı devam etmekte olan et entegre tesisinin Avrupa'daki örneklerinden farkının bulunmayacağını öne sürdü. Küçükler, bölge besicisinin büyükbaş hayvanlarını kestirmekte sıkıntı yaşadığına işaret ederek "Ilıca Kayapa köyü mevkisinde yapımı süren modern tesis, ülkemizdeki hayvancılık sektörünün yeni çehresi ve örnek alınacak bir modeli olacak. Erzurum Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi, sektörde Erzurum için hayati önem taşıyor. Doğuda tüccar, çiftçi ve bölge insanı son 10 yılda hayvanlarını sağlıklı ve kaliteli tesislerde kesim yaptırma konusunda sürekli problem yaşıyordu. Bu alanda yaptığımız araştırmalarda bölgeyi kalkındıracak ve örnek teşkil edecek bir tesis yapma zorunluluğuyla karşılaştık ve harekete geçtik. Şu anda yapımı devam eden modern tesisimiz ile Avrupa’daki örneklerinden bir fark olmayacak. Buradaki yatırımımızda soğuk zincire özel bir önem vereceğiz. Bölge illerinin büyük ve küçükbaş hayvanları artık bu tesiste kesilerek işlenecek.” şeklinde konuştu.

Küçükler, söz konusu yatırımla bölge besicisinin kesim derdine son vereceklerini vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı, “Nakliye, pazarlama ve kesim konusunda problemlerle karşılaşan çiftçimiz yeni tesisle bu sorunlarını geride bırakacak ve para kazanmaya başlayacak. Yatırım yan sanayiyi de güçlendirecek. Süreç içerisinde tesiste 500 civarında Erzurumlu çalışabilecek. Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi'nde işlenmiş et ürünleri Dadaşların yeni markaları arasında yer alacak. Bölgemizin organik hayvanlarının kesimi ve işlenmesiyle elde edilecek olan kavurma ve sucuklar ise Anadolu ve Avrupa sofralarında yer alacak.” ifadelerini kullandı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER