ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:48

Estonya, Tacikistan’a Avrupa kapısı açıyor


Tacikistan’da temaslarda bulunan Estonya Başbakanı Andrus Ansip, Başbakanı Akil Akilov ile bir araya geldi. Ansip, Tacikistan’ın Avrupa’ya alüminyum ihracatı için Estonya limanlarını kullandırmaya hazır olduklarını söyledi. İkili görüşmeden sonra basının karşısına geçen başbakanlar, Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın 2009 yılında Estonya’ya yaptığı ziyaretin Tacikistan-Estonya ilişkilerine ivme kazandırdığı vurgulandı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin memnuniyet verici düzeyde olmadığını söyleyen Ansip, mali kriz sonucunda Tacikistan yüklerinin Estonya üzerinden Avrupa’ya taşımacılığında bir düşüş yaşandığını belirtti. Konuk Başbakan, şimdi durumun değiştiğini ve alüminyuma olan talebin artması sonucunda tekrar Estonya limanlarını açmaya hazır olduklarını ifade etti.

“Avrupa’da Tacikistan’ın kuru meyve ürünlerine büyük talep var. Kuru meyve ürünlerin kalitesi çok yüksek. Bu ürünleri Avrupa’ya taşıyabiliriz” ifadesini kullanan Ansip, diğer alanlarda da işbirliğine hazır olduklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER