ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 17:00

Esrarengiz mezarlık SİT alanı oldu


Batman Kozluk ilçesi Alıçlı köyündeki esrarengiz mezarlığın tapuya tescil edilmesi ve SİT alanı ilan edilmesine dair karar çıktı.
Esrarengiz mezarlıkla ilgili Batman Müze Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma sonrasında konu, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na taşındı.

Köy girişinde çok eski dönemlere ait olduğu varsayılan mezarlıkta bulunan birçoğu tahrip olmuş mezar taşlarında çocuk, insan, güneş figürleri ile farklı dilde yazılmış yazılar yer alıyor. İnsan boyu büyüklüğünde mezar taşlarının da yer aldığı mezarlık bir hayli ilgi ve merak uyandırıyor.

Batman Müze Müdürü Tenzile Uysal, kurum olarak yaptıkları çalışmaları Diyarbakır Koruma Kurulu’na gönderdiklerini konunun kurulda görüşüldüğü ve tescil çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Yapılan haberden sonra bazı akademisyenlerce mezarlıkta çalışma başvurusunda bulunulduğunu belirten Müze Müdürü Tenzile Uysal , “Kozluk ilçesi Alıçlı köyünde bulunan eski mezarlık alanında bulunan mezarlar uzmanlar tarafından incelendi, Akademisyenler mezarlıkta çalıştıktan sonra belgeleme çalışmaları yapılacak. Çizimler yapılacak büyük olasılıkla yüksek lisans tezi, doktora tezi olabilir ya da makale hazırlanabilir. Elde edilen bilgiler bilim dünyasına sunulacak.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER