ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 15:55

Esnaf 'kalem böreği' ismini tuttu


Sigara böreğinin isminin sigarayı hatırlatması sebebiyle 'kalem böreği' olarak iki yıl önce yapılan değişikliğin esnaf tarafından benimsendiği belirtildi.

2011 yılının Eylül ayında Sakarya Lokantacılar Odası, sigara böreğinin isminin değiştirilmesi için Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (SESOB) teklife bulunmuştu. Teklif SESOB Başkanlar Kurulu'nda kabul edilmiş, kurul sigara böreğine en çok önerilen kalem, sarma ve parmak isimleri oylamaya sunmuştu. Sigara böreğinin ismi oy çokluğu ile 'kalem böreği' olarak değiştirilmişti.

SESOB, sigara böreğinin isminin değiştirilmesi üzerinden 2 yıl geçtiğini belirterek, esnafın artık yaygın olarak kalem böreği isminin kullanıldığını bildirdi. Değişikliği Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun da olumlu bulduğu belirtilerek, “Yeni ismin kullanılması için esnaflarımız teşvik edildi. Türkiye’deki esnaf odalarına yeni isim bildirilmişti. Esnaflarımız artık kalem böreği ismini kullanıyor. Eğitim camiası da bize bu konuda destek verdi. Öğretmenlerimiz de artık derslerde sigara böreği ifadesi yerine kalem böreği ifadesini kullanıyor. Bir gıdanın isminin sigarayla zikredilmesi zaten doğru değildi. Börek gerçek ismini buldu ve artık yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Börekçilerimiz ve lokantacılarımız bu konuda titizlik gösteriyor.” denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER