ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 10:57

Esnaf Büyükşehir ile mahkemelik oldu


Adana Büyükşehir Belediyesi, hal esnafının sahibi olduğu dükkanlara yaptırdığı sundurmalar için 4 ile 40 bin lira arasında değişen yıllık işgaliye bedeli talep etti. Belediyenin istediği rakamı çok bulan esnaf konuyu mahkemeye taşıdı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise belediyenin gelirini artırmak için böyle bir uygulamaya gittiklerini, mahkemeden çıkacak kararı uyacaklarını söyledi.

Merkez Seyhan ilçesi Mersin karayolu üzerinde yaklaşık 21 yıl önce yaptırılan Vedat Dalokay Sebze-Meyve Hali'nde esnaf, Büyükşehir Belediye Encümeni tarafından işyerlerinin üzerine yaptırılan sundurmalardan dolayı Büyükşehir Belediyesi ile mahkemelik oldu. İşyerlerinin ön tarafına ürünlerini korumak amacıyla sundurma yaptıran esnaf, geçen ay içinde, encümen kararıyla kendilerine gönderilen tebligatla adeta şaşkına döndü. Belediye, her esnafın işyerinin üzerine çektiği sundurmaların işgaliye bedeli olarak 4 ile 40 bin lira arasında değişen toplam bir milyon 500 bin lirayı bulan ücret talep etti.

Adana Kabzımallar Odası Başkanvekili Zafer Halaçoğlu, halden yıllık 200 bin ton ürünün sevk edildiğini hatırlatarak, sundurmaların meyve ve sebzelerin zarar görmesini engellemek amacıyla yaptırıldığını söyledi. Yaz aylarında hava sıcaklığının 50 dereceye yaklaştığını hatırlatan Halaçoğlu, "Bize getirilen ürünleri korumak zorundayız. Herkes belirli bedeller ödeyerek sundurma yaptırdı. 20 yıl önce yaptırılan dükkanlar, 16. yüzyılda Avrupa'da kullanılandan farksız. Sundurmalara proje dışı diyorlar. Biz 2008 yılında dükkanların mülkiyetini aldık. Kiracı kalsaydık, yıllık 3-4 bin lira ödeyeceğimiz yerlere sundurmadan dolayı 4 bin liradan 40 bin liraya kadar ödemek zorunda kalacağız. Kararı mahkemeye taşıdık." diye konuştu.

ÇAMUR İÇİNDE KALDIK

Bu arada, halde yaklaşık 3 aydan bu yana devam eden altyapı çalışmaları esnafı bezdirdi. Kabzımal Odası Başkanı Halaçoğlu, belediyenin halde yürüttüğü çalışmaların kaplumbağa hızıyla sürdüğünü dile getirdi. Esnafın halinden anlayan olmadığını ileri süren Halaçoğlu, "Belediyeyi altyapı çalışmalarını yazın yapması için uyardık. Çalışma aylardır sürüyor. Çamurdan dükkanlara giremiyoruz. Yükten devrilen araçlar oldu. Şikayetler geldi." şeklinde konuştu.

Komisyoncu Reşit Alaşkan, dükkanların mülkiyetinin kendilerine ait olduğunu belirterek, "Yaptığımız sundurmalar malımızı koruma amaçlı. Her birimiz bu işe 4-5 bin lira masraf etmişiz. Bunlar için bizlerden 40 bin liraya kadar yıllık işgaliye bedeli talep ediyorlar. Haksız bir durum." dedi.

Çatıları belediyenin değil kendilerinin yaptırdığını anlatan komisyoncu Necil Ertuğrul ise "Kendimizi yağmurdan çamurdan korumak için yaptırdık bunları. Dışarıdan hale bir sürü müstahsil geliyor. Bunların ürünlerini ben nereye koyayım. Meyve- sebzeyi yazın sıcaktan, kışın yağmurdan korumamız gerekli." diye konuştu.

Halde, 224 komisyoncu, 90 sevkiyatçı, 47'de karpuz sergisi bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, haldeki sundurmaların yıkılmasıyla ilgili encümen kararı olduğunu doğrulayarak, Sayıştay denetçilerinin belediye gelirlerinin artırılmasıyla ilgili kararları üzerine esnafa bu yönde tebligatta bulunduklarını söyledi. Yetkililer, esnafın konuyu mahkemeye taşıdığını belirterek, "Mahkemeden çıkacak karara uyarız." dedi.

Bu arada, çamur içinde kalan yollarla ilgili ASKİ'nin çalışma yaptığını, ihale sürecinden dolayı çalışmanın kışa denk geldiği bildirildi. Çalışmaların haziran - temmuz ayında yapılmasını uygun bulduklarını anlatan yetkililer, mayısta halin baştan sona asfaltlanacağını aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER