ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 12:39

Eskişehir’in öncelikleri belirlendi

Eskişehirin öncelikleri belirlendi


 AK Parti Genel Merkez Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından geçtiğimiz hafta Eskişehir’de yapılan ‘Kent Ekonomi Forumları’ndan Eskişehir’in öncelikleri masaya yatırıldı. Bir komisyon tarafından yapılan çalışmalar sonucu kentin öncelikli 5 ihtiyacı belirlendi. Buna göre Eskişehir’in 2023 hedefleri doğrultusunda; Eskişehir Teknoloji Üniversitesi’nin kurulması, Havacılık ve Savunma Sanayi Endüstri Bölgesi, Raylı Sistemler Endüstri Bölgesi, Film Platosu ve Medya Serbest Bölgesi, Termal Turizm, Kongre, Fuar ve Sağlık Merkezi’nin kurulması hedeflendi.

Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan tarafından yapılan açıklamada, günümüzde kentlerin, ülkelerin ekonomik lokomotifleri olduğu ve ülkenin gelişmesi için geliştirilme ihtiyacı duyduğuna yer verildi. “Bu amaçla merkezi hükümetler makroekonomik planlamalarda artık kentlerin kendi dinamiklerini dikkate alan yaklaşımı benimsemektedirler.” diyen İl Başkanı Reyhan, Eskişehir’in de bu hedef doğrultusunda ilerlediğini ifade etti.

Ak Parti Genel Merkez Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde 'Kent Ekonomi Forumları' düzenlendiğini söyleyen Reyhan, Eskişehir’de yapılan toplantının da sonuç bildirgesinin açıklandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla 13 Nisan’da gerçekleştirilen toplantıda, Eskişehir’in önceliği haline gelen 9 projenin içinden 5 proje oylandı. Eskişehir’in 2023 hedefleri doğrultusunda hedefleri, “Uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek, yüksek katma değerli ürün ve hizmet üreten, nitelikli işgücü yetiştiren ve istihdam eden, çevreye duyarlı, lider bir sanayi, kültür, üniversite ve turizm kenti olmak” şeklinde belirlendi.

Bu kapsamda üzerinde fikir birliğine varılan 5 proje kamuoyuna sunuldu. İlk olarak kente Eskişehir Teknoloji Üniversitesi adı altında bir üniversite, havacılık ve savunma sanayi endüstri bölgesi, raylı sistemler endüstri bölgesi, film platosu ve medya serbest bölgesi ile termal turizm, kongre, fuar ve sağlık merkezi kurulması gerektiğine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER