ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:15

Eski milletvekilleri iş bulmakta zorlanıyor


Hollanda'da son yıllarda yaşanan ekonomik kriz eski siyasetçilerin iş bulmalarını da zorlaştırdı.
     Ülkedeki bir televizyon programı tarafından yapılan araştırmaya göre, son iki senede meclisten ayrılan milletvekillerinin yarısından fazlası şu anda işsiz konumda.
     Araştırmaya göre, 2010 ile 2012 döneminde yeniden aday gösterilmedikleri ya da seçilemedikleri için meclisi terk etmek zorunda kalan 95 milletvekilinden 55-i henüz iş bulabilmiş değil.
     Araştırmaya katılan siyasetçiler düzenli bir iş bulmakta zorlandıklarını belirtirken, 95 milletvekilinin 53'ünün devletin eski milletvekillerine verdiği aylık ödenekle geçimlerini sağladığı belirtildi.
     Hollanda'da eski siyasetçilere yeni bir iş bulana kadar devlet tarafından verilen aylık ödeneğin süresi mecliste bulundukları toplam zaman gözönüne alınarak hesaplanıyor. Buna göre 2010'da ayrılanlar en fazla 6 yıl, 2012'de ayrılanlar ise 3 yıl ödenek alma hakkına sahip. İşsiz bir milletvekilinin ilk yıl aldığı aylık ödenek brüt 6 bin 800 avro iken, bu miktar sonraki sene brüt 6 bin avroya düşüyor.
     İş bulamadığı için ödenek alanlardan birisi de eski Meclis Başkanı Gerdi Verbeet. Henüz tam mesaili bir iş bulamadığını belirten Verbeet, milletvekillerinin siyasetten ayrıldıktan sonra iş bulmakta zorlandığını, bu yüzden ödenek kanununda sınırlama yapılmaması gerektiğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER