ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 15:01

Eski İsrail asker itiraf etti

Eski İsrail asker itiraf etti

Eski İsrail askeri, İsrail'in Filistin topraklarında yaptığı ihlalleri BM'de anlattı.


İsrail ordusunun Filistin topraklarında düzenlediği özel operasyonlarda keskin nişancı olarak görev yapan Avner Gvaryahu, insan hakları aktivisti olarak Birleşmiş Milletler'de (BM) İsrail'in Filistin'de kullandığı askeri taktikler ve işlediği ihlaller hakkında bilgi verdi.

BM'de Filistin Halkının Devredilemez Hakları İcra Komitesi'ne bağlı ''Canlandırma Çalışmaları Grubu''nun BM'de düzenlediği ilk panelde konuşan eski İsrail askeri Gvaryahu, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve ülke temsilcilerine işgal altındaki Filistin topraklarında kendisi gibi görev yapan askerlerin tanıklıklarını anlattı.

Filistin'deki işgale yazdıkları kitapla karşı çıkan Gvaryahu, İsrail'in Filistin'de kullandığı askeri taktikleri anlattı ve İsrail ordusunun işlediği ihlalleri eleştirdi. Filistin topraklarında görev yapmış yaklaşık bin kişilik eski İsrail askerinin katıldığı "Sessizliğin Bozulması" grubunun, görev yaptıkları süre içindeki tanıklıklarını bir "Bizim Sert Mantığımız" adlı bir kitapta topladıklarını ifade eden Gvaryahu, işgal sona erene kadar faaliyetlerine devam edeceklerini bildirdi. Kitapta, Avner Gvaryahu ile birlikte 145 İsrail askerinin Filistin topraklarındaki askeri operasyonlarında yaşadıkları tecrübeler kendi ifadeleriyle anlatılıyor.

SİVİL EVLERE BASKINLAR

İsrail'de doğduğunu, geleceğini de İsrail'de gördüğünü belirten eski keskin nişancı, İsrail ve Filistin yanlısı olduğunu ifade ederek, kendi deneyimlerinden hareketle topluma katkı sağlamak için "sessizliği bozma" girişimini başlattıklarını ifade etti.

İsrail ordusuna 19 yaşında paraşütçü olarak katılan ve daha sonra keskin nişancı olarak Filistin'nin Nablus ve Cenin şehri civarındaki özel operasyonlarda görev yapan 28 yaşındaki İsrailli Gvaryahu, kitap hakkında konuşurken, gecenin karanlığında Filistinli ailelerin evlerine nasıl baskın düzenleyip evlerde arama yaptıklarını anlattı.

İsrail ordusunun Filistin topraklarındaki faaliyetlerinin insan haklarına aykırı olduğunu belirten Avner Gvaryahu, İsrail'in Filistin'de kullandığı askeri taktikleri ve hak ihlallerini dile getirdi. Gvaryahu, örnek olarak, baskınlar sırasında evde buldukları mutfak bıçaklarına el koymalarını gösterdi.

ABD'DE BÜYÜK ILGI GÖRDÜ 

BM'ye gelmeden önce Harvard Üniversitesi dahil birçok üniversite ve düşünce kuruluşlarında, sinagoglarda konferans veren eski İsrail askeri Gvaryahu, Amerika'da büyük ilgi gördü.

Gvaryahu, AA'ya yaptığı açıklamada, "Sessizliğin Bozulması" isimli gruplarının işgal altındaki bölgelerdeki günlük yaşamın gerçeklerini anlatan bir kuruluş olduğunu belirterek, "Yapmak istediğimiz, deneyimlerimizle değişimi getirmeye çalışmak" diye konuştu.

Toplantının ardından AA'ya konuşan Filistin BM Daimi Gözlemci Yardımcısı Feda Abdülhadi-Nasır ise, Gvaryahu'nun konuşmasıyla İsrail toplumunun duyurulmayan seslerinin duyulduğunu söyledi. Nasır, "BM'de her zaman resmi İsrail devletinin söylediklerinin dışında sesleri duyduk" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER