ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:36

Eski İETT Genel Müdürü’nden Marmaray'da güvenlik uyarısı


Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Bölümü Öğretim Üyesi ve eski İETT Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muammer Kantarcı, Marmaray’da tüm sistemi izleyen operasyon kontrol merkezinin hazır olmadığı yönünde duyumlarının olduğunu söyledi. Kantarcı, “Açılış yapılmalı ancak sistem hazır olmadan yolcu taşınmamalı.” dedi.

Aksiyon dergisine konuşan Muammer Kantarcı, yarın açılışı yapılacak Marmaray’ın Boğaz geçişiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Kantarcı, “Marmaray, Gebze-Halkalı arasında 76 kilometrelik sistem olarak bir bütündür. Sadece trenlerin değil, tüm diğer unsurların faaliyetlerini kontrol altına alan ve izleme imkanı veren operasyon kontrol merkezi dizayn edilmiş. Bu merkezin hazır olmadığı yönünde duyumlarımız var. 29 Ekim’de Sayın Başbakan açılmasını istiyorsa yapabilir. Ancak açılıştan sonra yolcu taşımacılığına başlanmamalıdır. Tüm çalışanlar ve yolcuların güvenliği için kontrol merkezleri tamamlanmalı, sistem bütünüyle dünyadaki örnekleri kadar test edilmeden işletmeye geçilmemelidir. Anlaşma yapılan uluslararası denetim şirketi onay verene kadar teste devam edilmelidir.” şeklinde konuştu.

“Dile kolay, tam 13,6 kilometre yeryüzü ile irtibatınızı kaybediyorsunuz.” diyen Kantarcı, “Marmaray’da en büyük hedefimiz güvenlik olmalı. Yoksa yolcuları zaten çeşitli yollarla taşırsınız. Projede çalışanların çoğu mesai arkadaşım ve meslektaşlarım. Onlara sesleniyorum; yolu ve treni birkaç aydır deniyor olabilirsiniz. Ancak trenin içini, tüm istasyonları ve tüm sistemleri izlemeden sistem işletmek çok risklidir. Deniz altındaki tünel işletmeciliğindeki güvenlik derecesi, uçaklardaki güvenlik derecesine eşittir. Pilotlar yeni bir model uçak kullanacaksa yine özel eğitim alınır. Tüp geçitte tren işletmek de böyledir. Türkiye’deki makinistlerin hiçbiri deniz altındaki tünelde ihtisas sahibi değildir. Bununla ilgili tüm eğitimleri almak zorundadır. Bu işletmeyi yapacak ekip, tamamen özel eğitime tabi tutulmalıdır. Bir metro hattından Marmaray’a geçen yolcu farklı güvenlik ve işletme tarzını açıkça görebilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER