ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:49

Eski halılar ekonomiye kazandırılıyor


Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da eski el dokuması halılardan alınan parçaların birleştirilmesiyle yapılan patchwork (kırkyama) halılar metrekaresi 300 dolardan alıcı buluyor.
Yöre kadınları tarafından ahşap tezgahlarda kök boya kullanılarak dokunan yün ve ipek halılara bölgeye gelen turistler büyük ilgi gösteriyor. Avanos ve Ürgüp ilçelerinde faaliyet gösteren büyük halı mağazaları, Türkiye'nin dört bir yanından topladıkları 40-50 yıllık deforme olmuş yün halılardan alınan parçaları birleştirerek ürettikleri halıları bölge ekonomisine kazandırıyor.
Avanos ilçesinde faaliyet gösteren ve Kapadokya'nın ilk büyük turistik halı satış merkezinin Genel Müdürü Sefa Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski yün halı parçalarından yaptıkları patchwork halıların son yıllarda büyük talep gördüğünü, özellikle Güney Amerika ülkelerinden gelen turistlerin bu ürünlere ilgi gösterdiğini söyledi.

- Son yılların modası patchwork halılar

Son yıllarda patchwork olarak adlandırdıkları halıların satışlarından memnun olduklarını ifade eden Yıldırım, farklı halılardan alınan parçaları renk ve motif uyumuna dikkat ederek birleştirdiklerini, halıların eski olmasına rağmen geçirildiği işlemlerden sonra yenilendiğini belirtti.
Patchwork halıyı imal ederken, toplanan eski yün halıların beş aşamadan geçirildiğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin dört bir tarafından topladığımız eski yıpranmış yün halılarda birikmiş olan tozları toz dolaplarında döküyoruz. Tozları döküldükten sonra buhar havuzlarda yıkama işleminden geçiriyoruz. Yıkadıktan sonra tıraşlıyoruz. Ardından bunları usulüne uygun bir şekilde kesip, tekrar birleştiriyoruz. Son yıllarda moda olan eski halıları değerlendiriyoruz. Özellikle Güney Amerika ülkelerinden gelen turistlere çok satıyoruz. Ayıca bu eski halılardan çanta, duvar süsleri, seccade yapıyoruz. Bu halıların metrekaresini 100 ile 300 dolar arasında satıyoruz. Şu anda Kapadokya'da turistik hediye denildiğinde ilk akla gelen eşya, halı. Yüzyıllardır bu bölgede kadınlarımız halı dokumuştur ve halılarımız çok meşhurdur. Yahyalı, Taşpınar, Bünyan, Avanos ve Ürgüp halıları en bilindik halılardır. Halıcılık Kapadokya'da tarihten bugüne kadar gelmiş büyük bir sektör. Hala bu sektörü canlı tutmaya çalışıyoruz. Onun için Türkiye'ye gelen yabancılar eğer Kapadokya'dan geçiyorsa halısını mutlaka buradan almak istiyor."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER