ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 19:25

Eski Genelkurmay Başkanı ifade verdi

Eski Genelkurmay Başkanı ifade verdi

İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı Ankara Adliyesi'nde ifade verdi.


28 Şubat süreciyle ilgili İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Ankara Adliyesi'ne getirildi. Karadayı soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına yaklaşık 3,5 saat ifade verdi. Karadayıya bu süre içerisinde 83 sorunun sorulduğu öğrenildi. Karadayı sorgusunun ardından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

KADARAYI'YA SORULAN SORULARDAN BAZILARI

- Fişlemeler sizin talimatınız ile mi gerçekleştirildi?
- BÇG'nin faaliyetlerinden haberdar mısınız?

KARADAYI SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Ankara'ya getirildi. Emekli Orgeneral Karadayı'nın bulunduğu THY ait yolcu uçağı, saat 13.50'de Esenboğa Havaalanı'na indi. Karadayı yoğun güvenlik önlemleri altında buradan Ankara Adliyesi'ne getirildi. Karadayı'yı taşıyan otomobil adliyenin 'C' kapıya yanaştı. Bu sırada aracından inen Karadayı'yı görüntülemek isteyen basın mensupları ile görüntü çekilmesini engellemeye çalışan güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Karadayı, adliyeye girdi. Emekli Orgeneral Karadayı soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 3,5 saat ifade verdi.

28 ŞUBAT DARBE DEĞİL DEMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, ''28 Şubat'ın bir darbe dönemi olmadığını, ancak sonrasında ne olduğunu bilmediğini'' söylemişti. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, İsmail Hakkı Karadayı'yı, 25 Haziran 2012'de Dolmabahçe Sarayı'nın yönetim binasında dinlemişti.

Komisyon üyelerine, ''Her şeyin bir sebebi vardır'' diyen Karadayı, süreçte Türkiye'de bazı yerlerde rejim karşıtı, bölücü içerikli beyanatların ortaya çıktığını, kamuoyunda rahatsızlık oluştuğunu anlatarak, Sincan'daki Kudüs gecesinin Filistin halkına destek yönünden çıkıp, rejim karşıtı olaylar haline döndüğünü belirtti.

Sincan'da tankların yürüyüşünden haberi olmadığını söyleyen Karadayı, şu ifadeleri vermişti: ''28 Şubat bu durumda nedir, ne değildir. Sizin takdirlerine bırakıyorum. Yani inanın, 28 Şubat'ı çok özet olarak anlattım. Başında, yani Genelkurmay Başkanı olarak size çok samimi söylüyorum. Objektif olarak olayları olduğu gibi anlatmaya çalıştım. Bunlar artık sizin takdirlerinize bağlı. Şunu söylüyorum: 28 Şubat bir darbe dönemi değildir, ama ondan sonra ne oldu, onu bilemiyorum. Ben 8 ay sonra da emekliye ayrıldım, dört senemi doldurdum.

'Postmodern darbe' ifadesini kullanan fevkalade aptalca bir ifade kullanmıştır. Hani bazı insanlar vardır, ileri çıkmak, önde görünmek şeyi... Bunu kim çıkarttı, nereden çıkarttılar hala hayıflanırım ve üzülürüm.''

ÇEVİK BİR ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU

Soruşturma kapsamında geçen yıl Nisan ayında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir, tutuklanmasının ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe vererek, Karadayı'dan şikayetçi oldu.

Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde 11 Haziran 1997'de irticaya karşı oluşturulan ''Batı Çalışma Grubu''ndan (BÇG)emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın bilgisi olduğunu iddia eden Bir, ''Komutanın emir ve oluru alınmadan işlem yapılamaz'' diyerek, Karadayı'nın, BÇG ile ilgili tüm çalışmalardan bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Çevik Bir dilekçesinde, ''Bir darbe teşebbüsünün bulunmadığı, buna ilişkin TBMM'nin lağvı, bakanlıklara atama yapılması, milli güvelik konseyi benzeri bir yapının oluşturulması, sıkıyönetim ilanı, kamu yöneticilerin değiştirilme planlarının mevcut olmadığı ortadadır. Tüm bunlara rağmen suçun varlığında ısrarlı olunuyorsa eşit ve adil davranılmalı, Karadayı da soruşturma kapsamına alınmalıdır'' ifadelerine yer vermişti.

30 AĞUSTOS 1998'DE EMEKLİYE AYRILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 1932 yılında Çankırı'da doğdu. 1951 yılında Kara Harp Okulundan, 1953 yılında Uçaksavar Okulundan mezun olan Karadayı, 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrıldı. Emekli Orgeneral Karadayı, TC Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, Güney Kore TONG ILJANG Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstihkak Nişanı, Fransız Liyakat Nişanı ve ABD Liyakat Madalyası (ikinci kez) sahibi.

SİYASİLERDEN İLK 'KARADAYI' YORUMLARI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: ''Devam eden adli bir süreç. Adli süreç devam ettiği için şimdi işin özüne dair bir yorum yapmamız doğru olmaz. Süreci hep beraber görmekte fayda var'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı M. Ali Şahin: ''Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alırken, geçmişte yaşanmış demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir'' dedi.

BBC'DEN KARADAYI YORUMU

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın Ankara'da ifade vermek üzere İstanbul'daki evinden polisler nezaretinde alınması yurt dışında da yankılandı. BBC, bu konudaki haberinde 28 Şubat iddianamesinin Karadayı'nın ifadesiyle şekilleneceği yorumlarına yer verdi.

BBC, 28 Şubat soruşturmasında bugüne kadar aralarında emekli Orgeneraller Çevik Bir, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Doğan, Teoman Koman'ın da bulunduğu 62 "zanlının" tutuklandığını belirtti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir'in de, Karadayı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden BBC, Bir'in, Karadayı'nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nda Batı Çalışma Grubu denilen oluşumdan haberdar olmadığı yolundaki ifadesinin gerçeği yansıtmadığını söylediğini anımsattı.

Bir'in kendisinin bu konuda yürüttüğü çalışmaların, zamanın Genelkurmay Başkanı Karadayı'dan aldığı emir ve direktiflerle başlattığını söylediğini kaydeden BBC "28 Şubat davasının iddianamesinin Karadayı'nın ifadesiyle şekilleneceği ve son halini alacağı yorumları yapılıyor" dedi.

12 NİSAN'DAKİ OPERASYONDA 31 GÖZALTI KARARI VARDI

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde, Çanakkale ve Eskişehir'de arama yapılmış ve 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Çevik Bir gözaltına alınmıştı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER