ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 12:13

Eşi Esed'in oğlu IŞİD'in elinde


ERDAL TÜRKOĞLU - Yaklaşık 3 yıldır eşi Suriye'de hapiste tutulan Suriyeli Fatıma'nın gazeteci oğlu da 75 gündür kayıp. Gözü yaşlı anne, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) birliklerince kaçırıldığı belirlenen oğluna kavuşmak için her gün dua ediyor.
Suriye'de 4. yılına giren iç savaş, birçok hayatı karartmaya devam ediyor. Kimi savaşta yakınlarını kaybederken kimi de bir daha haber alamadığı yakınlarına kavuşmanın hayaliyle yaşıyor.
Suriye'deki iç karışıklığı en iyi anlatan olaylardan biri Şeyho ailesinin başına geldi. Eşi Esed rejimi tarafından gözaltına alınan Fatıma Şeyho, 7 çocuğuyla çareyi Türkiye'ye kaçmakta buldu. Kocasından gelecek iyi haberi bekleyen anne, Suriye'deki oğlu Tarık Şeyho'nun kaçırıldığı haberiyle bir kez daha yıkıldı.
- Gazetecilik yapıyordu
Ailenin verdiği bilgiye göre, çeşitli internet siteleri ve Arap medyasına ülkedeki savaşla ilgili fotoğraf ve görüntü geçen Şeyho, Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesine basın ofisi kurdu. Son olarak bölgedeki basın ofisinde görülen ve 75 gündür haber alınamayan Tarık Şeyho'nun, bölgede birliği bulunan IŞİD grubu tarafından kaçırıldığı öğrenildi.
Gözyaşı döken ve elinden oğlunun fotoğrafını düşürmeyen anne Fatıma Şeyho, AA muhabirine, eşi için aylardır yanan yüreğinin oğlu için ikinci kez yandığını kaydetti.
Kaçırılan Tarık'ın, evin en büyüğü olduğunu ve aileye bir bakıma "babalık" yaptığını anlatan gözü yaşlı anne, "Oğlum ilahiyat mezunu. Savaş çıkmasaydı imam olacaktı. Savaşla birlikte medya işine başladı. Oradaki olayları görüntüleyip yayınlıyordu. Kimseye bir zarar olmadı. Kendi halinde işini yapıyordu" dedi.
- "Ne olur onu serbest bırakın"
Oğlunun neden kaçırıldığını bilmediğini ifade eden Şeyho, "Oğlum kimseye hainlik yapmaz. Ne olur onu serbest bırakın. Allah kimseye evlat acısı vermesin. Müslüman Müslüman'a bir şey yapmaz. Bu konuda hem Suriye'de hem Türkiye'de kimin elinden bir şey geliyorsa yapsın. Oğluma kavuşturması için Allah'a her gün dua ediyorum" diye konuştu.
- "Ağabeyimi ve babamı çok özledim"
Ailenin 10 yaşındaki bireyi Muhammed de hem babasını hem de ağabeyini çok özlediğini söyledi.
Elinden ağabeyinin fotoğrafını düşürmeyen 8 yaşındaki Ahmed ise "Ne olur, ağabeyimi ve babamı serbest bırakın. Onları çok özledim" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER