ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 10:23

Esed Şam'ı boşaltıyor!

Esed Şamı boşaltıyor!

Suriye'ye planlanan olası müdahale öncesi başkent Şam'dan kaçışlar sürerken, sivil halk Lazkiye ve Tartus bölgesinde sahil şeridine göç ediyor.


Kimyasal saldırının ardından BM gözlemci heyetinin Suriye'ye girmesi ve ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye müdahale konusunda anlaşması üzerine ülke boşaltılmaya başlandı.

Star gazetesinin haberine göre, Şam'da bulunan 68.bölgede yaşayan Nusayri halk önceki gece sahil şeridine doğru göçe başlarken, daha önce Lazkiye'ye saldıran ÖSO da Lazkiye'yi terketti.

Esad yönetimi kendi kontrolünde yer alan tüm bölgelerdeki döviz bürolarını boşaltırken olası müdahalenin hedefinin ise Baas'ın kalesi olarak bilinen Kardaha kenti olacağı belirtiliyor.

SAHİLE KAÇIŞ BAŞLADI

 BM gözlemci heyetinin bölgede incelemelerine başlaması ve ilk rapor olarak kimyasal silah kullanıldığının belirtilmesi üzerine harekete geçen batı ağırlıklı uluslararası kamuoyunun saldırı planları üzerine Şam'dan kaçış başladı. Şam'da yaşayan Nusayri vatandaşlar sahil şeridine yönelirken, önceki gece göçe başlayan bu vatandaşların daha önce Lazkiye ve Humus'tan gelerek Şam'ın 68.bölge olarak bilinen bölgesine yerleşen vatandaşlar oldukları belirtildi.

Tamamen Nusayri halktan oluşan 68.bölgeden sahile doğru başlayan göçün hedefinde Lazkiye veTartus şehirleri bulunuyor. Göçün başladığı söz konusu bölge tamamen sivil vatandaşlardan oluşurken, göçe başlayan gruplar arsında daha önce devletin güvenlik ve istihbarat kadrolarında görev alan eski bürokratların da oldukları belirtiliyor.

HAVALİMANLARI KAPATILIYOR

Rejim güçleri olası kaçışlar ve toplu göç için başta Şam olmak üzere uluslararası havalimanlarından çıkışlar için belirli yasaklar koydu. Şam'dan diğer Arap ve körfez ülkelerine yönelik uçuşların durdurulduğu belirtilirken, Lübnan'a karayoluyla geçişlerin hızlandığı ifade ediliyor. Şam'da bulunan 61 döviz bürosuna baskınlar düzenlediği, tüm yerli ve yabancı döviz rezervlerine el konulduğu, döviz bürosu sahiplerinin ise tutuklandığı ifade edildi.

MÜDAHALEDE HEDEF BÖLGELERİ

 Baas yönetimi yaklaşık 3 yıllık Suriye İç Savaşı boyunca rejimin devamı adına kendi gevenliğini Lazkiye'nin Kardaha kenti merkezli kurarken, yapılması planlanan olası müdahalenin de yine bu bölgeye yapılacağı ifade ediliyor. Bölgedeki kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Kardaha ve Lübnan arasında bulunan Beyt Yaşut ve Ayn Şarkiyye bölgelerinde bulunan hava savunma sistemleri ve füzelerden dolayı bu bölge olası hava ve füze saldırısının ilk hedefi olacak.

Esad rejiminin kalesi olarak tanımlanan bölgede ayrıca Rusya destekli denizden gelebilecek saldırılara karşı da ayrı bir hava savunma gücü bulunuyor.

İlk gelen istihbarat raporlarına göre, tespit edilen ve vurulması planlanan bölgeler şöyle:

-Kasiyun Dağı mevkiinde konuşlanmış vaziyette bulunan ve Mahir Esad'ın komuta ettiği Cumhuriyet Muhafızları ve 4.Zırhlı Tümen Komutanlığı

-Genelkurmay Başkanlığı (Şam) -Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Şam)

-Genel İstihbarat Şubesi (Şam) -5.9.7.14. Tümen Birlikleri

-Aynı isimle bir askeri havalimanının da bulunduğu bulunan Halhale Bölgesi

-Stratejik açıdan hala rejimin kontrolünde bulunan El Nasıriye, El Tayfur, Al Şu Ayrat, Ebu Zuhur bölgeleri

-Lazkiye'deki Uluslararası Hamim Havalimanı

-Mimari,askeri ve inşaat çalışmalarının yapıldığı, ayrıca silah ve mühimmat depolarının da bulunduğu El Esad Akademisi

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER