ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:46

Erzurum'daki PKK/KCK davası


Erzurum'da terör örgütü PKK/KCK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDGH) üyesi 8'i tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, tutuklu sanıklar Engin Esen, Eşref Şık, Heybetullah Esmer, Mehmet Bayram, Mesut Kılıçlı, Muhammed Raşit Binici, Reşit Aslan, Serhat Bozkurt ile tutuksuz yargılanan Sevda Turgal ve avukatları hazır bulundu.
Tutuksuz yargılanan sanıklar Hasan Aydoğan, Ramazan Özmen, Sevda Güney ve Berjin Demirkaya ise mazeretlerini belirtip duruşmaya katılmadı.
Mahkeme heyetinin, tanıklar Yavuz Bulduk ile Adem Ak'ın dinlenmesinin ardından bir diyecekleri olup olmadığını sorduğu sanıklar, herhangi bir beyanda bulunmadı.
Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Kahya, sanıkların üzerlerine atılı suçların niteliği, savunmalar, tanık ifadeleri, teşhis tutanakları, kriminal inceleme raporları, telefon ve diğer unsurların kuvvetli suç şüphesini ortaya koyduğunu belirterek, sanık avukatlarının adli kontrol uygulanması yönündeki talebini reddetti.
Mahkeme heyeti, eksik evrakların giderilmesine hükmedip, duruşmayı erteledi.
- Olay
2013 yılı Haziran ayında Erzurum'da Hüseyin Yılmaz'ın şikayeti üzerine terör örgütü PKK/KCK'nın gençlik yapılanması YDGH üyesi 13 kişi gözaltına alınmış ve 8'i çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.
İddianamede 8'i tutuklu 13 sanık hakkında, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından TCK'nın 302, 314 ve 109. maddeleri gereğince cezalandırılmaları isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER