ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 16:26

"Erzurum’da üretim seferberliği başlatmalıyız"

"Erzurumda üretim seferberliği başlatmalıyız"


Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, 4 Mayıs’ta yapılacak oda seçiminde oy kullanacak 35 meslek grubunun üyeleriyle bir araya geldi.

Yücelik, seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Erzurum, her zaman ülkemizin marka şehirlerinden biri olduğunu ispatlamış ve bu payeyi hak etmiş bir ilimiz. Bu noktada kış turizmi ve termal turizm önde olmak kaydıyla turizmde de marka olma fırsatını çok iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Bölgemiz uzun yıllar ihmal edilmişliğin acısını çekti. Erzurum, 1. Dünya Savaşı’nda nasıl var olma mücadelesi verdiyse, şimdi de ekonomik anlamda bu mücadeleyi vermelidir. Bu mücadelemize, üretim seferberliği başlatarak ilk adımı atmalıyız. Çünkü üretim, kalkınmanın temelini oluşturur. Üretim olmadan kalkınma düşünülemez” ifadelerini kullandı.

Üyelerin, kendisine ve ekibine gösterdiği teveccüh dolayısıyla yeniden göreve talip olduklarını belirten Yücelik, “Ticaret ve Sanayi Odası’nda görevde bulunduğu her dönem daima şehrimiz adına faydalı işler yapmaya, yaşadığımız beldenin gelişip, kalkınmasına ve üyelerimize yarar sağlayacak projeleri hayata geçirmeye çaba gösterdik. Sıkıntılarımızı hep en yetkili makamlara ulaştırmanın gayreti içerisinde olduk. Ekonomik krizlerde sizlerin ticaretinizi daha rahat bir şekilde sürdürmeniz için uğraş verdik.” diye konuştu.

Yücelik, geçmişte yaşanan ağır ekonomik şartlar sebebiyle ticaret hayatını sürdürmekte güçlük çeken ticaret erbabının devlete olan borçlarının yeniden yapılandırılması için büyük çaba gösterdiklerini söyledi. Yücelik, “Yapılandırma ile Erzurum’da SGK İl Müdürlüğü’nün toplamda yaklaşık 180 milyon lira, Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 186 milyon lira tutarındaki borcu yapılandırdı.” dedi. 5084 sayılı teşvik yasasının süresinin uzatılması veya kalıcı hale getirilmesi için büyük çaba gösterdiklerini sözlerin ekledi.

Konuşmasında Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın 4 yıllık faaliyetlerini de özetleyen Lütfü Yücelik, ETSO Vakfı olarak Erzurum’a katma değer sağlayacak ve gençlere alternatif eğitim imkanı sunacak olan ve kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi kurmanın çabası içerisinde olduklarını belirtti.

ETSO üyelerinin dış pazarı tanımaları için zaman zaman yurtdışı gezileri düzenlediklerini anlatan Yücelik ayrıca ABİGEM’in danışmanlık ve eğitim faaliyetleri kapsamında ciddi çalışmalar yaptığını kaydetti. Yücelik, şunları söyledi: “Erzurum ABİGEM, 2008 Eylül’de faaliyetlerine başladı. Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Kars ve Ardahan'da düzenlediği 120 eğitim programına, 14 bin kişi katıldı. KOBİ’lere ve kurumlara 295 danışmanlık hizmeti verdi. 120 girişimciye iş planı hazırladı ve KOSGEB desteğiyle iş kurmasını sağladı. KOBİ ve kurumlar adına hibe programlarına 65 proje sunuldu. Bu projelerle KOBİ’lere yaklaşık 5 milyon 500 bin lira hibe kazandırıldı. 2008 yılından bu yana odamızda çalışmalarına devam eden Kredi Garanti Fonu da bireysel çiftçilerin yanı sıra 226 firmaya 50 milyon 778 bin lira kredi kefaleti sağladı.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER