ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 12:06

Erzurum'da öğrenclere kar engeli


Yarıyıl tatilinin sona ermesiyle milyonlarca öğrenci ders başı yapmanın sevinç ve heyecanını yaşarken, Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Çayırtepe köyü Sarıkaşık mezrasındaki 20 öğrenci kara takıldı. Öğrenciler, yolların kapalı olması ve çığ tehlikesi nedeniyle aileleri tarafından okula gönderilmedi.

Çat'a 20 kilometre uzaklıktaki Çayırtepe köyüne bağlı 15 haneli Sarıkaşık mezrasının kar nedeniyle kapalı olan yolu, eğitimi olumsuz etkiledi. Mezrada lise tahsili gören 15 öğrenci, sabah saatlerinde 6 kilometre uzaklıktaki Çayırtepe köyüne yürüyerek ulaştı. Çığ ve kurt tehlikesine karşı, başlarında ağabey ya da babaları ile köye yaya ulaşan liseli öğrenciler, burada bekleyen köy minibüsüne binerek Erzurum ve Çat ilçe merkezindeki okullarına gitti. Ancak 20 ilköğretim öğrencisi, çığ ve kurt tehlikesi sebebiyle aileleri tarafından okula gönderilmedi. Veliler, kapalı olan yollarının açılması halinde öğrencilerini gönderebileceklerini ifade etti.

Mevlüt Zorba ve Cemal Bilen isimli veliler, yollarının yaklaşık 3 aydan bu yana kar nedeniyle kapalı olduğunu ifade etti. Köyden 6 kilometre uzaklıktaki mezralarına kışın ulaşımın güçleştiğini belirten Zorba, "Biz yetişkinler olarak köy ve mezra arasını güçlükle kışın yürüyerek kat ediyoruz. İlköğretim çağındaki çocuklarımızı okula gönderirken kurt saldırısından ya da üzerlerine çığ düşmesinden endişe ediyoruz. Tipide boğulmalarını ise söylemeye gerek yok. Mezramızın yolu açılmadığı için liseye giden çocuklarımızı köye kadar götürüp minibüsle yolcu ettik. Ancak ilköğretim çağındaki 20 çocuğumuzu mezra yolu açılana kadar göndermeyeceğiz. Yetkililerin sesimize kulak vermesini istiyoruz." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER