ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 18:33

Erzurum'da gerçeğini aratmayan çığ tatbikatı


Erzurum'da, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve jandarmanın ortaklaşa gerçekleştirdiği tatbikat kapsamında çığ altında kalan kayakçılar, başarılı bir operasyonla kurtarıldı.
Hazırlanan senaryo gereği, Konaklı Kayak Merkezi'nde kayak yapan 4 sporcunun belirlenen alan dışına çıkarak çığ altında kaldığı bilgisine ulaşan AFAD, UMKE ve jandarma ekipleri, kısa sürede olay yerine ulaştı.
Olay yerinde öncelikli olarak alan belirleme yapıp güvenlik önlemi alan AFAD ekipleri çığ çubuklarıyla tarama yaparken, UMKE de afetzedelerin bulunması halinde müdahale için tetikte bekledi.
Çığ altında kaldığı tespit edilen kayakçılar, AFAD ekiplerince bulunduğu yerden çıkartılarak, ilk müdahalelerinin yapılması için UMKE'ye teslim edildi.
Yaralıların ambulanslarla hastaneye götürülmesiyle tamamlanan tatbikatta, arama kurtarma köpeği "Herkül" ile canlı tespit eden dedektör de kullanıldı.
AFAD Başkanı Fuat Oktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kış bitmeden çığda arama kurtarma ekiplerinin bilgi, beceri konusunda eksikliklerinin giderilmesi amacıyla tatbikat yaptıklarını belirtti.
Oktay, tatbikata UMKE, jandarma arama kurtarma ve 112 acil servis ekiplerinin de katıldığını belirterek, "Amacımız, bir senaryo çerçevesinde eksikliklerimizi görmekti. Sadece çığ alanında değil bölgenin durumuna göre farklı alanlarda tatbikat ağırlıklı eğitimlerimiz devam edecek. Önemli olan hiç bu tür arama kurtarmalara da ihtiyaç olmadan tedbirlerin alınmasıdır. Dağcılarımızın da kayakçılarımızın da gerekli kurallara uymaları gerekir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER