ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:08

'Erzurum inanç turizmi potansiyelini harekete geçirmeli'


Erzurum'un inanç turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten İl Genel Meclisi Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Yunus Polat, şehrin manevi zenginliğinin ortaya çıkarılması için gerekli altyapı çalışmalarının yapılmasını istedi.

İl Genel Meclisi, Erzurum'un manevi zenginliğini mercek altına aldı. İl Genel Meclisi Kültür, Turizm ve Sosyal İşleri Komisyonu, Erzurum'un inanç turizminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu rapor haline getirdi. 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Erzurum'un, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı belirtildi. Aynı raporda Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler için önemli inanç merkezlerinin bulunduğuna dikkat çekilerek, söz konusu mekanların tanıtılması, çevre peyzajlarının yapılması ve cazibe merkezi haline getirilmesi istendi. Hristiyan Gürcüler için Öşvank Kilisesi, Yahudiler için Dumlu Dağı'ndaki Fırat Nehri'nin kaynağının önemli yer teşkil ettiğine değinilen raporda, ayrıca Müslümanlar için de önemli tarihi eserlerin bulunduğu ifade edildi.

İNANÇ ÜÇGENİ

Erzurum'un, dini merkezli tarihi eserlerin yanı sıra değerli şahsiyetler çıkardığının da altının çizildiği raporda, özellikle Fethullah Gülen Hocaefendi'nin dünyaya geldiği Korucuk köyündeki ev, Alvar İmamı Muhammed Lütfü Efe ile Kadiri ve Nakşi şeyhi Çöğenderli Salih Efendi ile Abdurrahman Gazi Hazretleri'nin medfun bulunduğu kabirlerin inanç turizmi açısından önemli yer tuttuğunu dile getirdi.

Komisyon Başkanı Yunus Polat, Erzurum'un manevi mimarlarının hayatlarının tanıtılması ve anlatılmasının inanç turizmi açısından önemli yere sahip olduğuna dikkat çekerek, "Erzurum'un kış turizmi merkezi olmasının yanında bir de inanç turizmi merkezi olabilmesi amacına hizmet edecek girişimlere ağırlık verilmeli. İlimizin önemli manevi şahsiyetleri bulunmakta. Özellikle Efe Hazretleri'nin türbesi, Hacı Salih Efendi'nin türbesi ve Fethullah Gülen Hocaefendi'nin evi, inanç turizmi açısından önemli bir üçgen oluşturmaktadır. Erzurum'a gelen turistlerin tamamına yakını bu üç yeri ziyaret etmektedir. Bu üç yer, yıl içerisinde 10 binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir." dedi.

Polat, söz konusu mekanlarda ziyaretçilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda yeterli ve hijyenik tuvaletlerin, abdest alma yerlerinin bulunmaması, yollarının bozukluğu, yön tabela ve levhalarının bulunmaması, çevre düzenlemelerinin yetersizliğini ise önemli eksiklikler olarak nitelendirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER